Smart Forfour 2004-02-23
POLECAMY
Smart Forfour - ceny samochodów, wyposażenie
Smart Forfour - galeria zdjęć


Niewiele jest na rynku samochodów, które budzą emocje. Smart forfour jest pierwszym 4-miejscowym modelem tej młodej marki. Łączy w sobie funkcjonalność małego samochodu z sympatią, jakie budzą na ulicy 2-osobowe Smarty. DaimlerChrysler, do którego należy ta marka konsekwentnie rozwija jej ofertę. Dzięki temu Smart staje się nie tylko sposobem na poruszanie się po mieście, ale dzięki modelowi forfour stanowi tańszą alternatywę dla Mercedesa.

Za sprawą inteligentnie zaprojektowanego wnętrza ten czteromiejscowy samochód - przez DaimlerChryslera nazywany chyba na wyrost "sportowym" - stwarza wiele możliwości kształtowania przestrzeni pasażerskiej i bardzo wyraźnie pokazuje, że kluczowe cechy marki, takie jak innowacyjność i funkcjonalność są w Smarcie konsekwentnie stosowane. Sprzedaż forfoura - także w Polsce - zapowiedziano na wiosnę 2004 r.

Oprócz 4 miejsc Smart forfour zachowuje szereg podobieństw do swych starszych braci - fortwo i roadster-coupe. Także i tu konstrukcja kabiny oparta jest na masywnej klatce, której elementy są dobrze widoczne z zewnątrz. Typowe dla marki są proporcje: pojazd ma kompaktową budowę i zwartą sylwetkę, a przy tym wyróżnia się krótkim zwisem z tyłu i dużymi, pokrywającymi się z płaszczyzną błotników kołami.

Smart forfour posiada we wszystkich wariantach nadwozia czworo drzwi i tylną klapę. Dla wielu klientów ważne jednak jest to, że samochód ten jest pojazdem wyróżniającym się w tłumie. Przewidziano dwie wersje stylistyczno-wyposażeniowe pulse i passion, ale jak przystało na samochód spowinowacony z Mercedesami Smart forfour sprzedawany jest z bogatym wyposażeniem seryjnym, które obejmuje m.in. elektroniczny system stabilizacji pojazdu (ESP), asystenta hamowania i 4 hamulce tarczowe. To wciąż są elementy rzadko spotykane w segmencie A. Oprócz tego nabywca ma możliwość zainstalowania szeregu udogodnień technicznych w zakresie sprzętu audio, nawigacji i telekomunikacji, a także liczne funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo tj. sensory uruchamiające wycieraczki i światła mijania, wielofunkcyjna kierownica itd.

Forfour, choć mały, jest największym z obecnie produkowanych Smartów i ma też inne i mocniejsze silniki. Do wyboru są trzy benzynowe - 3-cylindrowy 1.1 oraz 4-cylindrowe 1.3 i 1.5 - o mocach od 75 do 109 KM i dwa również nowe silniki wysokoprężne. Obydwa diesle mają po 3 cylindry o pojemność 1.5 litra i oferowane są w wersjach o mocy 68 lub 95 KM. Ich średnie zużycie paliwa kształtuje się na poziomie 5 l/100 km.

Dzięki zestrojeniu zawieszenia typu active drive, pojazd ten jest dość dynamiczny. Przy masie własnej poniżej 1 000 kilogramów smart forfour z najmocniejszym silnikiem wyróżnia się tak samo niskim obciążeniem jednostkowym mocy (9,0 kg na l KM), jak i Smart roadster czy roadster-coupe.

Seryjnie smart forfour oferowany jest z konwencjonalną, pięciobiegową skrzynią biegów. Jako wyposażenie dodatkowe dostępna jest również nowoopracowana zautomatyzowana sześciobiegowa skrzynia biegów softouch plus. Wnętrze, mimo skromnych rozmiarów, sprawia wrażenie przestronnego. Tylną kanapę można przesuwać na odcinku 15 cm. Można regulować w ten sposób objętość bagażnika, który mieści minimum 270 litrów. Dodatkowo, podobnie jak w Renault Twingo, jako możliwa jest opcja całkowitego złożenia oparć przednich siedzeń, co nadaje wnętrzu Smarta forfour atmosferę prawdziwego domu. Powstaje wtedy duża płaska powierzchnia - w sam raz, by wygodnie się rozsiąść i rozprostować nogi.

Kupując smarta forfour, podobnie jak w przypadku smarta city-coupe (teraz nazywanego fortwo), klient ma do wyboru dach z tworzywa sztucznego, panoramiczny szklany dach oraz sterowany elektronicznie przesuwany szklany dach. Podobnie jak pozostałe modele Smarta, forfour posiada modularny system bezpieczeństwa oraz szereg konstrukcyjnych udogodnień, stworzonych dla maksymalnej ochrony pasażerów. W wewnętrznych testach zderzeniowych pięciodrzwiowy Smart potwierdził swoją jakość. Autko ma pełnowymiarowe poduszki czołowe i poduszki boczne w oparciach przednich foteli.

Smart forfour powstał w wyniku współpracy DaimlerChryslera z Mitsubishi i jest produkowany w holenderskiej fabryce w Born. W tych samych zakładach wytwarzany jest podobny konstrukcyjnie nowy Mitsubishi Colt.

Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe