VW Transporter 2004-06-14
POLECAMY
VW Transporter - ceny samochodów, wyposażenie
VW Transporter - galeria zdjęć


Piąta generacja popularnego VW Transportera to jeden z polskich hitów eksportowych. Dostawcze wersje tego popularnego busa są produkowane prawie wyłącznie w Antoninku pod Poznaniem.

W Niemczech produkowane są głównie odmiany osobowe nowego busa - Multivan i Caravelle. Transporter o oznaczeniu T5 zastąpił produkowaną już od 12 lat - między innymi także w Polsce - czwartą generację dostawczego Volkswagena. Choć nowy model jest aż o 18 cm dłuższy od poprzednika, to zachowano podobną stylistykę i nowe auto wydaje się bardzo podobne do wersji T4 - pierwszej generacji Trasportera z silnikiem umieszczonym z przodu i przednim napędem.

Produkowany w Polsce VW T5 to typowe auto użytkowe którego gama obejmuje dostawcze furgony, podwozia z pojedynczą i podwójną kabiną oraz przystosowane do przewozu osób busy. W ofercie są też bardziej komfortowa wersja o nazwie Caravelle i uniwersalna Multivan.

Najważniejszą różnicą są więc wymiary, co pozwala konkurować np. z Fordem Transitem i Renault Trafikiem/Oplem Vivaro. Oprócz długości nadwozia, która wynosi 4,89 m, T5 ma jeszcze większy o 8 cm rozstaw osi mierzący teraz prawie 3 metry. Auto ma również o 7 cm szersze nadwozie (1,91 m). Jednak to nie wszystko, bo użytkowe odmiany oferowane są z niskim lub podwyższonym dachem. Transporter może mieć również przedłużony rozstaw osi i wtedy producent proponuje aż trzy wysokości dachu. Objętość przestrzeni ładunkowej może się więc wahać od 5,8 m3 do 9,3 m3.

Odmiany dostawcze to głównie furgony, czyli tzw. blaszaki z odsuwanymi drzwiami z boku - na życzenie z dwóch stron. Zaletą T5 jest to, że ładownia ma niemal prostopadłościenny kształt. W środku jest 8 uchwytów do mocowania ładunku, a tylne dwuskrzydłowe drzwi mają kąt otwarcia 250 stopni. VW Transporter może być dostarczony w trzech wersjach ładowności - 800 kg, 1000 kg, 1200 kg i 1400 kg.

Wersje dostawcze prawie zawsze są dostarczane według określonego zamówienia, a więc klient może wybierać wśród kilku wysokości ścian działowych, wstawienia okien i wyłożenia ścian bocznych ładowni sklejką lub gumowymi matami.

Bardziej uniwersalna odmiana kombi mieści 6 osób plus 2 lub 3 w rzędzie kierowcy. Choć komfort podróżowania daleki jest tu od auta osobowego, to samochód może mieć np. klimatyzację. Nowością w odmianach osobowych są szyny w podłodze, na których ustawione są fotele. Dzięki nim można je przesuwać w przód i w tył. Fotele w każdej chwili można też wyjąć przekształcając Transportera w auto dostawcze.

Ostatnią propozycją w ofercie nowego Transportera jest auto skrzyniowe dostępne z pojedynczą i 4-drzwiową podwójną kabiną oraz w dwóch rozstawach osi. Skrzynia ładunkowa ma standardowo aluminiowe burty, z których 3 są otwierane. Podłoga skrzyni jest wyłożona wielowarstwową płytą ochronną. Skrzynia ma też chowane w podłodze uchwyty do mocowania ładunku, a jako opcja w ofercie jest również plandeka. W odmianie z podwójną kabiną pod tylną ławką wygospodarowano obszerny schowek na narzędzia.

Nowy VW T5 jest oferowany z pięcioma silnikami. Jak zawsze w tej grupie samochodów najważniejsze są silniki wysokoprężne, bo wybiera je 90 proc. klientów. Z tej przyczyny Volkswagen wystawił całą serię nowych silników z pompowtryskiwaczami i oferuje warianty z jednostkami o pojemności 1.9 (85 KM lub 104 KM) lub 2.5 litra (130 KM lub 174 KM). Ich zaletą jest wysoki moment obrotowy i zużycie paliwa spadające nawet do 6 l/100 km.

Benzynową alternatywę stanowią tylko dwie jednostki. Pierwszą jest klasyczny już 2-litrowy silnik o mocy 115 KM, a drugim 3,2-litrowy V6 o mocy 230 KM. Dla wszystkich jednostek napędowych oferowane są 5- lub 6-biegowe skrzynie manualne oraz automat. Poza tym na jesień 2004 roku zapowiadana jest odmiana Syncro z napędem na 4 koła.
Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe