Nowe zasady odliczeń VAT 2005-08-22
Od 22 sierpnia obowiązują nowe zasady odliczeń VAT przy zakupie samochodów.

Zupełnej zmianie ulega podejście do definicji samochodu ciężarowego. Nie decyduje o tym już ładowność, którą od 1 maja 2004 roku określał wzór Lisaka, a przestrzeń bagażowa, czyli najogólniej mówiąc przeznaczenie samochodu. Nieco wcześniej nowe regulacje objęły tylko auta finansowane poprzez leasing, a dzisiaj weszły w życie pozostałe zapisy znowelizowanej ustawy o VAT.

Według przepisów, które weszły w życie 22 sierpnia 2005 roku przy kupnie nowego, osobowego samochodu na potrzeby firmy limit odliczenia podatku VAT wynosi 60% jego wysokości z ograniczeniem do 6000 zł. Cały VAT można odliczyć w przypadku samochodów, w których przestrzeń bagażowa przekracza połowe długości kabiny (mierzonej po podłodze). Co do takich aut nie będzie już wątpliwości, czy aby naprawdę są przeznaczone do przewożenia towarów. Co ważne - tylko auta ciężarowe w rozumieniu nowych zapisów ustawy dają teraz możliwość odliczenia VAT zawartego w paliwie.

Cóż oznacza to dla wszystkich, którzy używają dla potrzeb firmy aut ze starymi homologacjami?

Większość pojazdów typu hatchback, van i kombi z dwoma rzędami siedzeń nie ma szans sprostania nowym wymogom. Dotyczy to orientacyjnie nawet 90% aut ze starą homologacją, które spełniały obowiązujący przez nieco ponad rok wzór Lisaka. Od 22 sierpnia 2005 traktowane są one z punktu widzenia ustawy VAT jak samochody osobowe, co oznacza brak możliwości odliczenia VAT-u od nabywanego paliwa. W tym przypadku VAT zaliczany jest jako koszt na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych.

W przypadku samochodów ze starą homologacją, czyli z jednym rzędem foteli i "kratą" - jak np. Seicento VAN, Panda VAN, Peugeot 206 VAN, Kangoo Expres i innych samochodach o ładowności poniżej 3,5 tony - możliwe będzie utrzymanie statusu ciężarówki i związanych z nim odliczeń, ale konieczne będzie przeprowadzenie badania technicznego auta w okręgowej stacji diagnostycznej, które wykaże, czy auto spełnia kryteria nowych przepisów. Badanie to trzeba przeprowadzić przy okazji najbliższego przeglądu diagnostycznego, ale nie później niż rok po wprowadzeniu nowelizacji ustawy, czyli przed 31 maja 2006 roku. Informacja o tym musi się znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, a stosowne zaświadczenie należy przedstawić w ciągu 14 dni od badania w urzędzie skarbowym.

Przeprowadzenie badań dla celów odliczania VAT nie jest konieczne w przypadku grup pojazdów, które nadal pozostają objęte przywilejem odliczeń, czyli samochodów dostawczych o ładowności powyżej 3,5 tony, ciężarówek, pojazdów specjalnych i autobusów (powyżej 10 osób z kierowcą).

Nowe regulacje wchodzące teraz w życie porządkują także przepisy dotyczące odliczeń przy leasingu. Wszystkie samochody ze starą homologacją, których umowy leasingu zarejestrowano w urzędzie skarbowym do 15 czerwca mogą korzystać do czasu ich wygaśnięcia z pełnego odliczenia VAT zawartego w ratach leasingowych. Auta wzięte w leasing później, ale przed 21 sierpnia, i umowy, które nie zostały zarejestrowane, podlegają już nowym przepisom. Jednak w przypadku umów dotyczących samochodów uznanych teraz za osobowe, a zawartych miedzy 1 czerwca, a 21 sierpnia obowiązuje niższy limit odliczeń VAT-u od rat leasingowych - w sumie maksimum 5000 zł. Dla samochodów osobowych wziętych w leasing po 21 sierpnia obowiązują ogólne limity, czyli 60% wartości podatku lub 6000 zl.

Jeśli więc chodzi o pojazdy o masie całkowitej poniżej 3,5 tony znowelizowana ustawa daje możliwość odliczeń VAT przede wszystkim w przypadku pojazdów z jednym rzędem foteli i ładownią. Można wiec teraz spodziewać się większego zainteresowania autami 2 miejscowymi z przestrzenią ładunkową w rodzaju Seicento Van. Na popularności mogą zyskać także pick-upy z podwójną kabiną jak Nissan Pick-Up czy Mitsubishi L 200. Nie da się ukryć, że obecnie możliwości zakupu auta dla firm z pełnym odliczeniem VAT są znacznie węższe.

Aktualna lista modeli pozwalających na odliczenia VAT prezentujemy na stronie głównej www.AutoEFl.pl
Żródło: mamad

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe