Seat Altea XL 2006-10-16
Seat zdecydował się powiększyć Alteę do rozmiaru XL, który bardzo zbliża ją do Toledo.

Seat Altea i Toledo są technicznym bliźniakami. Ich nadwozia różnią się w zasadzie jedynie tylną częścią nadwozia, nieco bogatszym wyposażeniem Toledo, no i wyższą ceną. Teraz do oferty Seata trafia trzeci bliźniak - Altea XL. W sumie więc hiszpańska marka oferuje to samo auto z trzema rodzajami tyłu.

To bardzo ciekawe posunięcie. I doskonały sposób na wykorzystanie naprawdę świetnego projektu stylistycznego. Obecnie oprócz Alhambry i Ibizy wszystkie Seaty z przodu wyglądają bardzo podobnie. I równie ładnie.

Seata Alteę XL zaprojektowano pod kątem potrzeb rodzin, które poszukują przede wszystkim przestronnego wnętrza i pojemnego bagażnika. Okazuje się, że zwykła Altea nie zawsze spełnia te oczekiwania. A Toledo z udziwnionym tyłem przypominającym sedana nie każdemu przypada do gustu. I tu ratunkiem okazuje się powiększona Altea.

Seat Altea XL jest o 18,7 cm dłuższy od znanej już dobrze zwykłej odmiany. Różnica odczuwalna jest w bagażniku, który teraz mieści nie 409, a 532 litry. Ale to nie wszystko, bo po przesunięciu tylnej kanapy do przodu (maksymalnie o 16 cm) można go jeszcze powiększyć, aż do 635 litrów.

Wnętrze pozostawiono prawie bez zmian. Dodano tylko typowe dla vanów schowki i rozkładane stoliki z tyłu oparć przednich foteli. Czytelna do bólu - z powodu czerwonego podświetlenia - deska rozdzielcza została utrzymana w sportowym stylu, a ergonomia to już szkoła Volskwagena. Kto jeździł jakimkolwiek autem tego koncernu z pewnością zauważy znajome elementy. Dużym plusem Altei XL jest miejsce kierowcy. W odróżnieniu wielu od innych minivanów Seat ma głęboko wyprofilowany fotel, który świetnie trzyma ciało i nie ma się poczucia siedzenia jak na koźle.

Z zewnątrz nową Alteę XL można rozpoznać po tylnej części nadwozia. Inaczej niż w porównywalnym co do rozmiarów Toledo, ma ona bardziej miękkie linie i brakuje jej wyodrębnionego "kufra". Szczególną uwagę zwracają duże tylne światła rozdzielone pomiędzy klapę bagażnika i błotniki. Innym elementem podkreślającym rodzinne przeznaczenie samochodu są relingi dachowe.

Przewidziano trzy specyfikacje wyposażenia: Reference, Stylance i Sport-Up. Już w podstawowej Reference Altea XL ma między innymi: klimatyzację, radioodbiornik z odtwarzaczem mp3, złączem aux-in i 6 głośnikami, czujnik ciśnienia w ogumieniu, tempomat, elektryczne sterowanie szyb bocznych z przodu i z tyłu, jak również fotel kierowcy z regulacją wysokości. W standardzie jest także 6 poduszek powietrznych i układy ABS + TCS.

Nową Alteę XL można za dopłatą wyposażyć w nawigację TomTom, której złącze znajduje się z lewej strony deski rozdzielczej. Importer Seatów oferuje nawigację TomTom 710 z mapami, na których zaznaczono wszystkie stacje dealerskie Seata w Europie.

Altea XL jest produkowana tylko z dwoma silnikami benzynowymi - 1.6 o mocy 102 KM i 2.0 FSI o mocy 150 KM (tylko w połączeniu z 6-stopniowym automatem Tiptronic). W ofercie dominują już silniki diesla: 1.9 TDI o mocy 105 KM, 2.0 TDI o mocy 140 KM (za dopłatą również z automatyczną przekładnią DSG) oraz 2.0 TDI o mocy 170 KM.

Podobnie jak w Altei, również jej powiększona wersje odznacza się bardzo pewnym prowadzeniem. Sztywne zawieszenie sprawia, że na równej drodze Altea jedzie jak po szynach. Warto wspomnieć jeszcze o zdobyciu przez Alteę i Toledo 5 gwiazdek w testach zderzeniowych w testach EuroNCAP. W Altei XL inny jest tylko tył, a więc można przyjąć, że jest równie bezpieczna.

Wprowadzenie większej Altei daje Seatowi trzeciego minivana w ofercie. Na tle konkurencji wszystkie z nich - Altea, Altea XL i Toledo - wybijają się od strony stylizacyjnej. I nie wypadają gorzej pod względem zawieszenia i poziomu bezpieczeństwa. W tej grupie Seat nie musi się już bać żadnej konkurencji. A niedowiarkom sugerujemy jazdę próbną. Można się pozytywnie zaskoczyć.
Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe