Kia cee'd ISG 2010-06-22

 Kia cee'd ISG

Producenci aut starają się obniżać spalanie poprzez zastosowanie dość prostych, ale skutecznych zabiegów.

Aby w bliskiej już przyszłości sprostać wyśrubowanej normie czystości spalin Euro 5 producenci samochodów przygotowują coraz dalej idące rozwiązania. Najwięcej widać ich wśród aut benzynowych. Volkswagen ma swoją linię BlueMotion, Mercedes BlueEfficiency, a np. BMW po prostu pewne rozwiązania, jak układ start&stop, wprowadza jako standard do wszystkich modeli. W tym kierunku podąża również koreańska Kia, która proponuje już cee'da w wersji ISG.

System ISG (Idle Stop & Go) otwiera linię samochodów Kia Eco Dynamics, które będą bardziej przyjazne środowisku. Kia cee'd jest pierwszym modelem tej marki, w którym wprowadzono do seryjnej produkcji system automatycznego wyłączania i włączania silnika. Głównym zadaniem systemu jest obniżenie kosztów eksploatacji samochodu i ochrona środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie zużycia paliwa, niepotrzebnie spalanego w trakcie postoju na biegu jałowym np. na czerwonym świetle lub w trakcie zatrzymywania pojazdu podczas jazdy w ruchu miejskim.

Oferowany przez Kia system ISG automatycznie wyłącza silnik, gdy przechodzi on w bieg jałowy po zatrzymaniu pojazdu lub gdy jego prędkość nie przekracza 4 km/h. Dźwignia zmiany biegów musi być przy tym w pozycji "luz", a pedał sprzęgła zwolniony. Gdy ponownie wciśniemy sprzęgło i wrzucimy pierwszy bieg, silnik automatycznie zostanie uruchomiony i od razu można jechać dalej.

W typowych warunkach ruchu miejskiego - częstym ruszaniu i zatrzymywaniu - działanie ISG obniża zarówno zużycie paliwa jak i emisję spalin do otoczenia nawet o 15 procent. Jednak nie w każdych warunkach system będzie działał od razu. Np. w zimie, gdy silnik nie osiągnie temperatury roboczej, ale też w sytuacji, gdy przy niedogrzanym silniku uruchomimy klimatyzację lub ogrzewanie. Wtedy silnik będzie pracował nawet na biegu jałowym przy krótkim postoju. Tak więc, gdy ktoś pokonuje dziennie tylko krótkie odcinki w ruchu miejskim albo jeździ tylko w długie trasy, może nie zauważyć oszczędności.

Ważnym elementem systemu ISG w KIA cee'd jest "inteligentny" rozrusznik, sterowany przez unowocześniony moduł sterowania, który w sposób ciągły monitoruje status zespołów samochodu. Po zatrzymaniu się pojazdu - na przykład pod światłami na skrzyżowaniu - to właśnie ten moduł w oparciu o zbierane informacje decyduje o celowości wyłączenia silnika.

Istotną funkcją nowej konstrukcji, wysokowydajnego i równie "sprytnego" alternatora jest ograniczenie zapotrzebowania na prąd podczas przyspieszania oraz doładowywanie akumulatora w trakcie hamowania. Przewidziany jest również odpowiedni margines bezpieczeństwa: jeżeli zapas pozostałej w akumulatorze energii spada poniżej 75% wartości maksymalnej albo ilość energii nie wystarczy na kolejne uruchomienie silnika - program Idle Stop & Go nie będzie kontynuowany.

Co więcej, jeżeli warunki jazdy tego wymagają system można czasowo wyłączyć przyciskiem ISG OFF umieszczonym na desce rozdzielczej. Wtedy zapala się kontrolka w przycisku, a auto będzie się zachowywało tak jak zwykły cee'd.

Samochody KIA cee'd z systemem ISG wyposażone są w nowej generacji 5-stopniową, manualną skrzynię biegów o zmniejszonej masie, która z kompensuje ciężar dodatkowych komponentów układu ISG. Skrzynia ta jest produkowana w Europie i waży o 5 kg mniej niż konstrukcja poprzednia, posiada też nowy mechanizm wybierania przełożeń, wymagający od kierowcy mniejszej siły i działający bardziej precyzyjnie.

Kia cee'd ISG dostępny jest z silnikami benzynowymi o pojemności 1.4 oraz 1.6 litra we wszystkich odmianach nadwoziowych - jako 5-drzwiowy hatchback, kombi Sporty Wagon oraz trzydrzwiowy pro_ceed. System ISG dodany jest w polskich cennikach cee'da jako opcja i jego koszt wynosi 1300 zł. Wszystkie egzemplarze cee'da ISG mają na klapie bagażnika logo cee'd ISG.

Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe