Toyota iQ 2012-12-20
Toyota iQ  Auto wiadomości dostarcza Moto24.tv

 

Inżynierowie Toyoty w 2004 r. postawili sobie za cel skonstruowanie czteroosobowego auta miejskiego o długości poniżej 3 metrów, które ma być równie komfortowe i bezpieczne, co większe samochody. Efekt jest model iQ, który zadebiutował w 2008 r.

Najmniejsza Toyota formą przypomina dwuosobowego Smarta. Patrząc z boku aż trudno uwierzyć, że w środku udało się zmieścić jeszcze dwa miejsca. Zgrabny tył i bok nadwozia nie koresponduje z nijakim przodem. Mimo krótkiego przodu iQ zdobyło aż pięć gwiazdek w testach organizacji Euro NCAP.

Wnętrze Toyoty to mieszanka pomysłów genialnych z chybionymi. Na plus zasługuje duża ilość miejsca z przodu, co jest wynikiem znacznej szerokości samochodu. W drugim rzędzie siedzeń, przypominającym tapicerowaną ławkę, od biedy mogą podróżować dwie dorosłe osoby o wzroście do 1,70 m. Komplet pasażerów ma do dyspozycji bagażnik o pojemności zaledwie 32 litrów, w którym zmieści się najwyżej laptop. Dodatkowy, niewielki schowek pod tylną kanapą nie poprawia sytuacji. Złożenia tylnego fotela zwiększa kufer do skromnych 238 litrów.

W aucie wygospodarowano spore schowki w drzwiach. Na desce rozdzielczej o niecodziennym kształcie w oczy rzuca się duży wyświetlacz dotykowy systemu nawigacji. Pełni on także funkcję zestawu multimedialnego, który odczytuje muzykę z wielu urządzeń przenośnych.

Mała Toyotę napędza 1-litrowy, trzycylindrowy silnik benzynowy o mocy 69 KM. Motor może współpracować z manualną lub automatyczną skrzynią biegów CVT. Testowa wersja z 5-stopniowym manualem rozpędza się od 0 do 100 km/h w prawie 15 sekund. Wspomagany elektrycznie układ kierowniczy pozwala na pewne pokonywanie zakrętów. Zawieszenie jest sprężyste i ciche. wymiarów nie da się jednak oszukać. Z racji krótkiego rozstawu osi odczujemy każda poprzeczną nierówność i podmuch bocznego wiatru. Świetna jest zwinność pojazdu. Średnica zawracania wynosi 7,8 m.

Toyota wycofała iQ z oficjalnej dystrybucji w Polsce. Kto chce ją zamówić indywidualnie będzie się musiał liczyć z wydatkiem ok. 60 000 zł za wersję podstawową.

Żródło: moto24.tv

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe