Citroen C3 2003-04-23
POLECAMY
Citroen C3 - ceny samochodów, wyposażenie
Citroen C3 - galeria zdjęć


C3 jest pierwszym Citroenem powstałym według nowego motto tej firmy, które ma obowiązywać w najbliższych latach. Brzmi ono: "Koniec z nudą minionych lat - niech żyje odmienność". Aby osiągnąć taki efekt odświeżono więc stylistykę i sylwetka nadwozia C3 jest zdominowana przez motyw kuli. Taki okrągły kształt zdecydowanie wyróżnia ten samochód na tle innych na ulicy. Z przodu przypomina trochę Xsarę Picasso, ale z tyłu zachowuje swój własny styl z charakterystycznymi szpiczastymi reflektorami. Zamierzeniem stylistów było także nawiązanie do Citroena 2CV, jednego z najważniejszych aut w europejskiej motoryzacji. Jednak to dość dowolna interpretacja, a C3 jest o wiele dojrzalszą konstrukcją od swego spartańskiego przodka.

Długość nadwozia C3 ma 3,85 m, a wysokość 1,52 m. Mieści się w nim 5 osób i 307 litrów bagażu, a więc w naszych warunkach autko to może pełnić rolę auta rodzinnego. Typowa dla nowych konstrukcji w tej grupie aut jest duża wysokość nadwozia, w tym przypadku mierzy ona 1,52 m. W efekcie pozycja za kierownicą jest bardziej pionowa i taki układ foteli pozwala na osiągnięcie wrażenia większej przestrzeni we wnętrzu. Miłe dla oka, choć dyskusyjne pod względem ergonomii są nietypowe wskaźniki deski rozdzielczej. Za kierownicą na wprost kierowcy znajduje się duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyświetlający aktualną prędkość, a obrotomierz pokazuje wartości na obwodzie całego wskaźnika. Więcej informacji, łącznie z danymi o odbieranej rozgłośni radiowej, zebranych jest w środkowym wyświetlaczu.

Bardzo praktyczne okazują się schowki przed pasażerem z przodu. Górny ma 5 litrów pojemności, a dolny zamykany - 7 litrów. Na co dzień przydaje się również szuflada pod fotelem z przodu i schowek u dołu środkowej konsoli. Bagażnik C3 mimo swej ograniczonej objętości okazuje się dość ustawny, bo nie ma wystających do środka elementów. Do tego Citroen opracował rozwiązanie o nazwie Moduboard, co oznacza, że podłoga ma dwa poziomy i bagażnik można dzielić na odrębne przedziały. Tylna kanapa jest oczywiście składana i dzielona w proporcji 40/60.

W momencie premiery Citroen C3 był jednym z najlepiej wyposażonych standardowo aut na naszym rynku. Podstawowa wersja ma m.in. centralny zamek, dwie poduszki powietrzne z przodu (pasażera jest odłączana kluczykiem), zaczepy isofix, trzypunktowe pasy przy wszystkich miejscach oraz elektryczne wspomaganie układu kierowniczego i przyciemniane szyby. Do tego dochodzi też fotel kierowcy z regulacją pionową. Niestety, ABS dostępny jest tylko w bogatszych wersjach lub za dopłatą.

Lista dodatków - jak to stało się już powszechne w tym segmencie - dawniej kojarzyła się raczej z o klasę większymi samochodami. Można na niej znaleźć automatyczną klimatyzację dostosowująca się do nasłonecznienia, skórzaną tapicerkę, szklany otwierany panoramiczny dach, sensor deszczu i przednią szybę odbijającą część promieni słonecznych. Dla rodzin Citroen przygotował specjalny pakiet dziecięcy, w którym obok składanych stolików o oparciach przednich foteli są też kieszenie na kredki i zdalne blokowanie drzwi od wewnątrz.

Do napędu Citroena C3 przewidziano trzy silniki benzynowe i dwa diesle. Wśród benzynowych są dwa 8-zaworowe o pojemnościach 1.1 (61 KM) i 1.4 l (75 KM) i jednostka 16-zaworowa o pojemności 1.6 l (110 KM). Jednostki wysokoprężne to silniki z bezpośrednim wtryskiem common-rail 1.4 HDI o mocach 70 i 92 KM. W tym drugim przypadku wyższa moc osiągnięta została dzięki technice 16-zaworowej.

Citroen C3 pod względem ekonomiki eksploatacji sięga do swych korzeni, czyli 2CV, jednak jest dużo bardziej komfortowy i o wiele bezpieczniejszy. Dzięki przemyślanej kabinie autko to nabrało też cech minivana, choć pod względem wielkości nie może się równać z "prawdziwymi" przedstawicielami tego gatunku. Ale właśnie dzięki temu nawet C3 - choć stworzony do warunków miejskich - pozwala na nawet dalekie podróże bez zbytniej niewygody.

Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe