VW Touran 2003-07-04
POLECAMY
VW Touran - ceny samochodów, wyposażenie
VW Touran - galeria zdjęć


Trochę to dziwne, że niemiecki koncern tak długo zwlekał z opracowaniem własnego minivana. Ale VW Touran, choć bardzo spóźniony, może okazać się czarnym koniem w tej grupie aut.

Volkswagen Touran jest pierwszym modelem opracowanym na płycie podłogowej Golfa V generacji. Prezes zarządu Volkswagena podczas premiery ze skruchą przyznał, że koncern bardzo późno wprowadza swój model do bardzo popularnego segmentu kompaktowych vanów. Wyraził jednak nadzieję, że nowy Touran uzupełni "sporą lukę" na tym rynku. Czas pokaże, ile w tym jest racji, niemniej plany produkcyjne zakładają, że z taśm fabrycznych rocznie ma zjeżdżać 180 tysięcy tych aut.

Z zewnątrz auto to jest typowym Volkswagenem. Wiadomo, że spokojna linia bez stylistycznych szaleństw przypada do gustu statystycznej większości klientów. Także wnętrze zaprojektowano w tym samym stylu, jaki można spotkać w Polo, Golfie i Passacie. Taka sama jest też wysoka jakość wykonania i dobrze dobrane materiały wykończeniowe. Taktyką Volkswagena jest więc odebranie klientów konkurencji za pomocą tradycyjnych atutów - solidności i jakości. Do tego późny start pozwolił uniknąć kilku błędów rywali.

Na przykład nowością są dwie wersje różniące się ilością miejsc, bo Touran oferowany jest jako auto 5- albo 7-miejscowe. W tej drugiej odmianie dodatkowy trzeci rząd siedzeń można składać w pod podłogą bagażnika. Niestety decydując się na 7-osobowego Tourana trzeba zrezygnować z koła zapasowego na rzecz zestawu uszczelniającego oponę po przebiciu. No i po zajęciu wszystkich miejsc na ograniczoną do 121 litrów objętość bagażnika. Odmiana 5-osobowa lub 7-osobowa po złożeniu trzeciego rzędu pod podłogę ma za to olbrzymi bagażnik mieszczący do dolnej linii okien aż 695 litrów.

Pozostałe miejsca są takie same w obu wersjach. Drugi rząd siedzeń składa się z odrębnych foteli (ważących po 16 kg), które można niezależnie składać i wyjmować. Wokół miejsca kierowcy i pasażera z przodu jest sporo schowków. Oprócz zwykłych kieszeni w drzwiach i półeczek w środkowej konsoli jest zamykana klapką półka na górze przedniego panela i jeszcze jedna po lewej stronie kierownicy. Poza tym zależnie od poziomu wyposażenia są jeszcze szuflady pod przednimi fotelami i schowki na okulary pod dachem.

Dobre wrażenie sprawiają również same fotele. Zapewniają dobre trzymanie boczne w zakrętach i mają spore możliwości regulacji ustawienia. Kierowca o wzroście 1,85 m ma nad głową ok. 10 cm wolnej przestrzeni. Trochę ciaśniej jest z tyłu, ale z pewnością nie brakuje tam miejsca na nogi, bo w drugim rzędzie fotele także można przesuwać wzdłuż.

Układ zawieszenia Tourana jest identyczny z tym, jaki znajdzie się w Golfie V. Z tyłu zastosowano rozwiązanie wielowahaczowe, które do niedawna spotkać można było w autach klasy przynajmniej średniej. Zawieszenie sprawia wrażenie twardego, a w szybko pokonywanych zakrętach auto pochyla się na bok znacznie mniej niż konkurenci.

VW Touran oferowany jest w trzech wersjach silnikowych - w jednej wersji benzynowej z silnikiem FSI (z bezpośrednim wtryskiem paliwa) i dwóch wysokoprężnych. Touran 1.6 FSI ma moc 115 KM, a diesle to 1.9 TDI o mocy 100 KM i 2.0 TDI o mocy 136 KM. Ten ostatni silnik jest zupełnie nową konstrukcją z 16-zaworową głowicą i pompowtryskiwaczami. Jednostka ta jako jeden z pierwszych silników wysokoprężnych spełnia wymogi normy czystości spalin Euro 4.

W przypadku VW Tourana nowością w segmencie minivanów jest 6-biegowa skrzynia biegów, w którą VW wyposaża wszystkie wersje oprócz najtańszej. Nieco później i jako opcja do oferty wprowadzona zostanie nowego rodzaju półautomatyczna skrzynia DSG - także 6-biegowa. Poza tym dla silnika FSI przewidziano jeszcze 6-stopniową automatyczną skrzynię, która jest zabudowana poprzecznie. Ją także można uznać za nowość, bowiem wcześniej przekładnię tę zastosowano tylko w VW New Beetle Cabriolecie.

Żródło: mamad galeria zdjęć

Linki na skróty

tel. 71 377 7444
faks. 71 377 1441
e-mail: kontakt@autoefl.pl
infolinia:
tel. 71 377 7444

Zmiana podmiotowa na umowie
EFL (przejęcie umowy)

tel. 71 354 9592

Aukcje EFL

Finansowanie

Polecamy

Nasze profile społecznościowe