7 niesamowitych cech Lexusa RX 2020

Projektanci, inżynierowie i rzemieślnicy Lexusa włożyli mnóstwo wysiłku w stworzenie najnowszej generacji modelu RX. Jest to nie tylko najlepiej sprzedający się luksusowy, hybrydowy SUV na świecie i najpopularniejszy model Lexusa – RX to również model, który w 1998 roku stworzył segment luksusowych SUV-ów.

RX wyróżnia się charakterystyczną dla Lexusa, odważną stylistyką i porywającym charakterem. W przypadku modelu 2020 inżynierowie marki zmodyfikowali każdy element pojazdu, wdrażając imponujące rozwiązania techniczne. W tym tekście skupimy się na siedmiu najbardziej wyróżniających się funkcjach, które są przykładem pomysłowej technologii Lexusa.

ADAPTACYJNE ŚWIATŁA DROGOWE

Ze względu na to, że nocą często dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, RX jako pierwszy model w historii marki otrzymał system Adaptacyjnych Świateł Drogowych (AHS – Adaptive High-beam System) rozbudowany o technologię BladeScan. Nowy system świateł drogowych poprawia pole widzenia kierowcy, zapewniając doskonałą widoczność po zmroku i znacznie większy oświetlony obszar w porównaniu z konwencjonalnym oświetleniem. Zapewnia przy tym płynną, precyzyjną kontrolę dystrybucji światła.

BladeScan działa z wykorzystaniem dwóch zwierciadeł, umieszczonych na szybko obracających się przesłonach, z których światło jest przekazywane do soczewki, oświetlając drogę przed samochodem. Rozwiązanie to pozwala rozszerzyć oświetlony obszar, tak by zapewniał maksymalne pole widzenia, bez ryzyka oślepienia kierowców nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. System wykrywa znajdujących się w obszarze drogi pieszych, przechodzących przez ulicę nawet w znacznej odległości od pojazdu, zwiększając pole widzenia kierowcy.

BladeScan aktywuje się automatycznie, dzięki wbudowanej wewnątrz reflektora jednostce sterującej. Skanuje ona otoczenie samochodu z wykorzystaniem przedniej kamery, wykrywającej światła nadjeżdżających z przeciwka pojazdów i rejestrującej jasność otoczenia. System przetwarza informacje o prędkości pojazdu i zmianach toru jazdy w celu włączenia lub wyłączenia i dostosowania jasności diod LED, aby zapewnić optymalne oświetlenie.