Audi grandsphere concept – luksusowa limuzyna z elektrycznym napędem

To niczym prywatny samolot, ale do jazdy po drogach. Podczas salonu IAA 2021, Audi prezentuje pojazd studyjny Audi grandsphere concept. Limuzyna grandsphere o długości 5,35 m łączy w sobie luksus prywatnej podróży o najwyższym komforcie, z bogatą ofertą wrażeń na pokładzie – każdy poczuje się tu jak podczas lotu samolotem w klasie business. Zautomatyzowana jazda na poziomie 4 otwiera przed użytkownikami nowe wymiary wolności. Na tym właśnie poziomie wnętrze przekształca się w przestronną sferę doznań: bez kierownicy, pedałów, czy wskaźników, a pierwszy rząd siedzeń staje się salonem pierwszej klasy o ogromnej przestrzeni, niezakłóconym widoku i z dostępem do wszystkich funkcji kompleksowego cyfrowego ekosystemu, w którym działa Audi grandsphere.

        

Audi grandsphere concept

Audi grandsphere, jako drugi z trzech samochodów koncepcyjnych serii „Sphere”, ma w całej trójce szczególną pozycję. Wiele z zastosowanych w nim rozwiązań technicznych i cech konstrukcyjnych, w ciągu kilku kolejnych lat będzie można odnaleźć w produkowanych seryjnie modelach marki Audi. Audi grandsphere concept to odzwierciedlenie ambicje marki, by w motoryzacji segmentu premium stać się pionierem transformacji technicznej i zupełnie nowych, holistycznych ofert mobilności.

W sierpniu 2021 roku pokazano po raz pierwszy elektrycznie napędzanego roadstera Audi skysphere concept.

To spektakularna wizja zautomatyzowanego samochodu typu GT, który dzięki zmiennemu rozstawowi osi przekształca się w jeżdżący autonomicznie samochód sportowy. Oba samochody koncepcyjne, a także Audi urbansphere – ostatni przedstawiciel tej trójki, który ma się pojawić w 2022 roku, łączy fakt, że ich cała koncepcja opiera się na możliwości automatycznej jazdy na poziomie 4. To technika, nad której wprowadzeniem w drugiej połowie dekady, Audi pracuje wspólnie z CARIAD – think tankiem koncernu Volkswagen zajmującym się oprogramowaniem.

Poziom 4 nie tylko zmienia przestrzeń wnętrza tradycyjnego, zorientowanego na kierowcę kokpitu i foteli pasażerskich w przestronny salon, gdy tylko kierownica i pedały zostaną zredukowane. Otwiera też nowe poziomy swobody dla wszystkich pasażerów. Audi grandsphere nie tylko uwalnia kierowcę od zadań związanych z prowadzeniem pojazdu, ale jednocześnie oferuje wszystkim pasażerom szeroki wachlarz możliwości wykorzystania tej wolności do indywidualnych doświadczeń: komunikacji lub relaksu, pracy lub wycofania się do sfery prywatnej. Audi grandsphere concept zmienia się ze zwykłego samochodu w “urządzenie doznań”.

Usługi własne Audi oraz integracja usług cyfrowych poszerzają te możliwości. Dzięki nim zyskuje się dostęp do wielu usług związanych z bieżącą podróżą – chodzi tu na przykład o zaplanowanie spektakularnej pod względem krajobrazowym trasy, a także o wybór restauracji czy hotelu. Można także załatwić codzienne czynności niezwiązane z podróżą. Przykład: poruszające się
w zautomatyzowany sposób Audi grandsphere concept odbiera swoich pasażerów już z informacją o aktualnym celu podróży i samodzielnie troszczy się o miejsce parkingowe i ładowanie.