Audi przedstawia A6 Avant e-tron concept

To już drugie koncepcyjne Audi z rodziny A6 e-tron: Audi, w ramach Dorocznej Konferencji Prasowej prezentuje w tym roku kolejny pojazd z przyszłościowej, zasilanej elektrycznie, luksusowej serii modelowej A6 e-tron: wersję Avant. Niemal rok temu, w kwietniu 2021 r., koncern z Ingolstadt pokazał na targach Auto Show w Szanghaju model Audi A6 Sportback z napędem w pełni elektrycznym. Ukierunkowane już na produkcję seryjną koncepcyjne A6 Avant e-tron concept stanowi ilustrację syntezy pionierskiej techniki napędu i tradycyjnej stylistyki Audi: wariantu Avant.

        

Audi A6 Avant e-tron concept

Podobnie jak Audi A6 e-tron concept pokazane w 2021 r., Audi A6 Avant e-tron concept bazuje na przyszłościowej Elektrycznej Platformie Premium (PPE) opracowanej pod przewodnictwem Audi i jest napędzane w pełni elektrycznie. Jednocześnie, przy tych samych wymiarach co A6 Sportback e-tron, jest emanacją nowej koncepcji stylistycznej. Nadwozie o długości 4,96 m, szerokości 1,96 m i wysokości 1,44 m sprawia, że samochód ten plasuje się w segmencie pojazdów luksusowych. Jego linie stanowią konsekwentne rozwinięcie współczesnego formalnego języka Audi. Znaczące elementy, takie jak zamknięty grill osłony chłodnicy Singleframe i ciągły pas świateł tylnych, podkreślają jego pokrewieństwo z innymi napędzanymi elektrycznie modelami rodziny e-tron.

Model stylistyki zewnętrznej debiutującego w marcu 2022 r. Audi A6 Avant e-tron concept nie jest już wynikiem prostego ćwiczenia stylistycznego, tak jak to było w przypadku wersji Sportback. Wprost przeciwnie. Jego linie i eleganckie proporcje antycypują przyszłe modele produkcyjne Audi i oferują wgląd w to, jak dynamicznie i szykownie wyglądać będą napędzane elektrycznie pojazdy Audi segmentu luksusowego.

   „Pokazując Audi A6 Avant e-tron concept oferujemy bardzo konkretną wizję przyszłych modeli seryjnych opartych o platformę technologiczną PPE” — mówi członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego, Oliver Hoffmann. „Zajmujemy się nie tylko elektryfikacją pełnej sukcesów, 45-letniej historii wersji Avant. Najbardziej zależy nam na tym, by nasze umiejętności techniczne pozwoliły nam dodać do niej wykrzyknik. A ten wykrzyknik to 800-woltowy system pokładowy, moc ładowania do 270 kW i osiągany w testach WLTP zasięg nawet 700 km.”

Noszący znaczek A6 koncepcyjny pojazd ma swoje miejsce w rodzinie znanych modeli biznesowych marki rodem z Ingolstadt. Ta rodzina pojazdów – do roku 1994 jako Audi 100 – od 1968 r. reprezentuje markę w jednym z najbardziej licznych segmentów na świecie. Model Avant tej linii na rynku pojawił się po raz pierwszy w roku 1977, jako rewolucyjna i zaprojektowana z dużym ładunkiem emocji reinterpretacja samochodu typu kombi.

W modelach typu Avant, których dynamiczne linie łączą się z dużą dozą płynności, Audi wypracowało nowy typ samochodu, który często jest kopiowany przez konkurencję. Avant, termin pochodzący od avant garde i sloganu reklamowego Audi z 1995 roku, to słowo, które się przyjęło: piękne samochody kombi marki Audi są nazywane Avant.

Technika PPE gwarantuje, że to, co sugerują linie samochodu, będzie się rzeczywiście przekładać na standard określany dynamicznymi parametrami jazdy. A6 Avant to auto przydatne w codziennym użytkowaniu, którym można też pokonywać długie trasy. Oznacza to, że w przyszłości, w zależności od układu napędowego i wariantu modelu, Audi A6 e-tron będzie miało zasięg do 700 km (w standardzie WLTP). Najmocniejsze modele z tej serii będą przyspieszać od 0 do 100 km/h w niecałe cztery sekundy. Parametry modeli Sportback i Avant tylko nieznacznie od siebie odbiegają.