Audi przedstawia studium crossovera z elektrycznym napędem i układem quattro

Audi activesphere concept – czwarty model w serii, to kulminacja stworzonej przez markę Audi rodziny pojazdów koncepcyjnych Sphere. Ten czterodrzwiowy crossover coupe o zadziwiająco wszechstronnej stylistyce nadwozia, jest kolejnym po roadsterze Audi skysphere z 2021 roku, sedanie Audi grandsphere i Audi urbansphere space z kwietnia 2022 roku, członkiem tej rodziny.

     

Audi activesphere concept

Mierzące 4,98 metra długości, niezwykle eleganckie auto z imponującym prześwitem i dużymi, 22-calowymi kołami zapowiadającymi jego terenowe inklinacje, jest czymś więcej niż zwykłym samochodem sportowym klasy luksusowej. Tył activesphere typu Sportback, może za naciśnięciem przycisku zmienić się w otwartą skrzynię ładunkową (“active back”) – idealną do przewożenia sprzętu rekreacyjnego, czy sportowego typu narty i deski surfingowe.

Łącząc przeciwieństwa w idealną syntezę, Audi activesphere okazuje się wszechstronnym pojazdem rekreacyjnym, którego układ napędowy i zawieszenie sprawiają, że jest wyjątkowo sprawny zarówno na utwardzonej drodze, jak i poza nią. Kierownica i pedały pozwalają kierowcy aktywnie prowadzić samochód, a jednocześnie oferują możliwość autonomicznej jazdy, dzięki czemu czas spędzony w drodze może być bardziej relaksujący. Jako coupé, które jest równie eleganckie, co dynamiczne, samochód charakteryzuje się klasycznymi proporcjami i liniami. W ciągu zaledwie kilku sekund może jednak przekształcić się w picku-pa, idealnego do przewozu sprzętu sportowego – w skrzyni ładunkowej jest wystarczająco dużo miejsca nawet na dwa e-rowery.

Ten koncepcyjny samochód został wymyślony i zaprojektowany w Audi Design Studio w Malibu, zaledwie rzut kamieniem od legendarnej nadmorskiej drogi – Pacific Coast Highway. Kreatywne umysły stojące za tym projektem to kierownik studia Gael Buzyn i jego zespół. Buzyn tak opisuje ideę pojazdu: „Activesphere jest wyjątkowy. To nowy typ crossovera, który mądrze łączy elegancję Audi Sportback, praktyczność SUV-a i prawdziwe możliwości off-roadowe.”

Audi activesphere dołącza do rodziny pojazdów koncepcyjnych Sphere, bazując na modułowym systemie płyty PPE marki Audi, zapewniającej pojazdowi elektrycznemu napęd i technologię szybkiego ładowania. Nie emitując lokalnie żadnych zanieczyszczeń, z zasięgiem ponad 600 km i z niezwykle szybkim dzięki instalacji 800 V czasem ładowania, samochód łączy w sobie zrównoważony rozwój, dynamikę i zdolność do pokonywania długich dystansów, tak charakterystyczną dla najnowocześniejszych pojazdów elektrycznych.

Oliver Hoffmann, członek zarządu AUDI AG ds. rozwoju technicznego podkreśla:

   „Pojazdy koncepcyjne rodziny Sphere prezentują naszą wizję mobilności premium przyszłości. Przeżywamy zmianę paradygmatu, zwłaszcza jeśli chodzi o wnętrza przyszłych modeli Audi. Wnętrze staje się miejscem, w którym pasażerowie czują się jak w domu i mogą jednocześnie łączyć się ze światem zewnętrznym. Najważniejszą innowacją techniczną w Audi activesphere jest nasza adaptacja rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby mobilności. Audi dimensions tworzy idealną syntezę między otoczeniem, a cyfrową rzeczywistością.”

Możliwość autonomicznej jazdy w odpowiednim terenie to dla kierowcy i pasażerów nowy poziom wolności, który dzięki nowej technologii wyświetlaczy i nowej koncepcji obsługi, może być wykorzystany w activesphere na wiele sposobów. Innowacyjna koncepcja obsługi, Audi dimensions, wyświetlając w czasie rzeczywistym w polu widzenia pasażerów cyfrowe treści, łączy świat fizyczny i wirtualny, tworząc tzw. mixed reality.

Zaawansowane technologicznie zestawy okularowe dają widok rzeczywistego otoczenia i drogi, wyświetlając jednocześnie indywidualnie konfigurowane dla kierowcy i pasażerów trójwymiarowe treści i elementy interaktywne.

     

Oznacza to, że można w nich wyświetlić wszystkie informacje istotne dla kierowcy, takie jak status jazdy czy nawigacja. Użytkownicy zestawów we wnętrzu pojazdu ujrzą ukryte dla osób postronnych panele sterowania i inne wirtualne wyświetlacze o schludnym, minimalistycznym designie. Optyka mixed reality daje użytkownikom możliwość precyzyjnej interakcji z tymi rzeczywistymi, choć niewidocznymi strefami dotykowymi, ponieważ zestawy okularowe w czasie rzeczywistym reagują na gest dotyku użytkowników.

Jako samochód wielozadaniowy, Audi activesphere concept odpowiada na wysokie wymagania zorientowanej na przyszłość generacji klientów Audi – ludzi, dla których indywidualna mobilność i zrównoważony rozwój nie wykluczają się wzajemnie i tych, którzy oczekują od swojego pojazdu typowej dla marki estetyki i dynamizmu, w najwyższym stopniu połączonych z techniką przyszłości. Dla tych właśnie klientów Audi activesphere concept to fascynująca wizja przekraczania granic między tymi wymiarami.

Solidna elegancja: wygląd zewnętrzny

Wymiary samochodu – 4,98 m długości, 2,07 m szerokości i 1,60 m wysokości – sprawiają, że Audi activesphere concept to bez wątpienia przedstawiciel segmentu premium. Typowy dla samochodu elektrycznego rozstaw osi: 2,97 metra, zapewnia pasażerom maksymalną przestrzeń na nogi. Zwisy, przedni i tylny, są odpowiednio krótkie, co sprawia wrażenie, że pojazd jest znacznie bardziej kompaktowy niż wskazują na to liczby. Ze wszystkich perspektyw, Audi activesphere concept sprawia wrażenie monolitu, jakby odlanego z jednej formy.

Duże 22-calowe koła i efektowny prześwit, tak typowa dla Audi niska linia dachu oraz dynamiczny jego łuk, nadają autu proporcje jednoznacznie kojarzące się z samochodem sportowym.

Opony o wymiarach 285/55 są wystarczająco duże, by poradzić sobie w każdym terenie, a ich wyprofilowany bieżnik podkreśla talent activesphere do jazdy off-road. Koła posiadają ruchome segmenty: podczas jazdy w terenie otwierają się, aby zapewnić optymalną wentylację, a podczas jazdy po utwardzonych drogach zamykają się, by zapewnić optymalną aerodynamikę. Eleganckie, stylowe kamery zamiast lusterek bocznych zostały tak zaprojektowane, by minimalizować opór powietrza.

Na samochodzie nie ma ostrych krawędzi. Skutkuje to płynnymi przejściami między wypukłymi i wklęsłymi powierzchniami na całym nadwoziu, a także miękkimi światłocieniami. Patrząc z boku i z tyłu, tylne wnęki kół wydają się wyraźnie poziome, wizualizując dynamiczny potencjał tego koncepcyjnego pojazdu.

Znaczną część nadwozia pojazdu stanowią powierzchnie szklane – i to bynajmniej nie tylko na wysokości głowy. W przedniej części activesphere znajdziemy charakterystyczny dla marki Audi element stylistyczny – osłonę Singleframe. Tutaj została ona zaprojektowana jako przezroczysta szyba, która zapewnia pasażerom niezakłócony widok na przestrzeń przed pojazdem.

Z boku, w dolnej części drzwi, znajdują się szklane powierzchnie, które w trybie off-road zdają się niwelować granicę między światem przyrody a wnętrzem. Szeroka, zakrzywiona klapa tylna posiada duże przeszklenia zapewniające optymalne oświetlenie, a sam dach jest przezroczysty, wpuszczający do wnętrza mnóstwo światła dziennego.