Debiut najnowszej generacji Porsche 911 GT3 R

Podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps publiczność miała okazję po raz pierwszy zobaczyć nowe Porsche 911 GT3 R. Począwszy od sezonu 2023 zespoły klientów Porsche mogą wystawiać najnowszą wyścigową maszynę w imprezach zgodnych z przepisami GT3 organizowanych na całym świecie. Samochód bazuje na Porsche 911 generacji 992. W porównaniu do swojego poprzednika nowe 911 GT3 R ma większy silnik o mocy do 416 kW (565 KM) i legitymuje się większą stabilnością w zakresie efektywności aerodynamicznej oraz zoptymalizowanym balansem.

     

Nowe Porsche 911 GT3 R

Porsche przedstawia kolejny samochód wyścigowy dla zespołów klientów – najnowsze 911 GT3 R. Nowy zawodnik, stworzony do rywalizacji w seriach GT3 na całym świecie, bazuje na obecnej generacji 992 i będzie gotów do rywalizacji na początku sezonu 2023. Jego rozwój ruszył w 2019 r. Priorytetem konstruktorów była dalsza poprawa właściwości jezdnych zarówno dla profesjonalistów, jak i tzw. kierowców dżentelmenów, a także wykorzystanie większych rezerw osiągów w różnych klasyfikacjach balansu osiągów (ang. Balance of Performance, BoP). Kolejnym celem było usprawnienie obsługi samochodu i zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Porsche Motorsport oferuje nowe 911 GT3 R w cenie 511 000 euro plus lokalny podatek VAT i akcyza oraz opcjonalne dodatki.

   „Nowe 911 GT3 R ma wysoko zawieszoną poprzeczkę” – powiedział Michael Dreiser, dyrektor Porsche Motorsport ds. sprzedaży. “W ciągu czterech sezonów, począwszy od 2019 r., jego poprzednik wygrał prawie wszystko, co było do wygrania na scenie GT3. Do jego największych sukcesów należą wygrane w generalnej klasyfikacji 24-godzinnych wyścigów na torze Nürburgring, a także tutaj, na Spa-Francorchamps. Maszyny wystawiane przez naszych klientów odnosiły też klasowe zwycięstwa w 24-godzinnym maratonie na torze Daytona i 12-godzinnym wyścigu w Sebringu. Nowy model w rękach zespołów klientów Porsche czeka więc ogrom pracy”.

Po tym, jak północnoamerykańska seria IMSA ogłosiła klasę GT3 jako profesjonalną kategorię, w jej ślady idą Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA (WEC) – od 2024 r. samochody wyścigowe GT3, właśnie takie jak nowe 911 GT3 R, po raz pierwszy będą mogły startować w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.