Elektryczne Samochody Z Zagranicy Bez Akcyzy | AutoEFL

Samochody elektryczne z zagranicy bez akcyzy


    Choć Ustawa o elektromobilności, która weszła w życie 22 lutego 2018 roku, od początku wprowadzała umorzenie akcyzy dla aut elektrycznych, zapis ten wymagał rozpatrzenia przez Komisję Europejską. Na faktyczne zmiany tych przepisów trzeba więc było poczekać. Od kiedy więc wszedł w życie i których typów samochodów dotyczy? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście. W znalezieniu nowego auta z silnikiem elektrycznym pomoże nasza wyszukiwarka.

Od kiedy obowiązują przepisy?


    Ostatecznie umorzenie akcyzy na auta elektryczne zaakceptowano decyzją Komisji Europejskiej 18 grudnia 2018 roku. Możliwość skorzystania tej ulgi zaczęła obowiązywać już dzień później, czyli od 19 grudnia 2018 roku. Niestety, w myśl art. 85, nie można liczyć na zwrot akcyzy uiszczonej w okresie między wejściem w życie  rzeczonej ustawy a zatwierdzeniem proponowanej przez nią ulgi przez Komisję Europejską. Natomiast ustawa z  16 października 2019 roku  o zmianie ustawy o podatku akcyzowym zmniejszyła wartość akcyzy na hybrydy. Jej zapisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Niższa akcyza na hybrydy od 2020 roku


      Zacznijmy od stanu obecnego. Zgodnie z Ustawą o elektromobilności wraz z nowelizacjami w Polsce obowiązują następujące stawki podatku akcyzowego:

  • 0 procent na samochody czysto elektryczne (BEV),
  • 0 procent akcyzy na samochody zasilane wodorem (FCEV),
  • 0 procent na hybrydy plug-in (PHEV) wyposażone w silniki spalinowe o pojemności do 2 litrów, ale tylko do 1 stycznia 2021 roku.

Podpisana właśnie (25 października 2019 roku) przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym dodaje następujące wykluczenia (wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku):

  • obniżoną do 1,55 procent akcyzę na stare hybrydy (HEV) z silnikami spalinowymi o pojemności do 2 litrów,
  • obniżoną do 9,3 procent akcyzę na stare hybrydy (HEV) i hybrydy ładowane z gniazdka (PHEV) z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra.

Warto także pamiętać, że przepisy te dotyczą także pojazdów nabytych w ramach leasingu.

samochody elektryczne

Ile można zaoszczędzić?


    Dla aut elektrycznych i hybrydowych stosuje się te same przepisy dotyczące akcyzy, co przy tradycyjnych pojazdach spalinowych. Jej wartość zależy więc od pojemności silnika.

Auta elektryczne traktowane są jako przedstawiciele kategorii pojazdów o pojemności do 2000 cm3, co przekłada się na 3,1% podatku. Taka ulga pozwoli więc zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ceny pojazdu.

W przypadku hybryd PHEV ulga obejmuje tylko auta o pojemności nieprzekraczającej 2000 cm3. Kupując pojazd o wyższej pojemności, trzeba już będzie uiścić ten podatek. Ograniczenie to wprowadzono dopiero później, w ramach m.in. nowelizacji Ustawy z dnia 6 czerwca 2018 roku o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Gdzie można uzyskać potwierdzenie ulgi podatkowej?


    Po taki dokument należy udać się do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Jest on wydawany wyłącznie na wniosek podatnika i wymaga przedstawienia dokumentacji potwierdzającej typ napędu pojazdu.  Firma AutoEFL dostarcza do klienta auto już z kompletem dokumentów i gotowe do odbioru.

Jakie jeszcze zmiany wprowadziły nowe przepisy?


    Ustawa o elektromobilności wprowadziła także szereg innych przywilejów dla posiadaczy pojazdów napędzanych elektrycznie. Auta tego typu mogą się poruszać po bus pasach oraz korzystać z darmowego parkingu. Ponadto można się będzie starać o dofinansowanie w wysokości do 37 500 zł przy koszcie nabycia nieprzekraczającym 125 tys. złotych (projekt rozporządzenia Ministra Energii datowany na 4 lipca 2019 roku). Co więcej, kupując taki pojazd do celów służbowych, firma będzie mogła wpisać aż do 30 000 euro do kosztów przychodu tytułem zużycia.

Podsumowanie


    Nowe przepisy miały na celu spopularyzowanie bardziej ekologicznych środków transportu. W praktyce najwięcej mogą na nich zyskać firmy poszukujące aut służbowych. Będą one dla nich bardzo korzystną opcją przez wzgląd na liczne upusty i potencjalne dopłaty. Tym bardziej że przywileje te dotyczą także pojazdów nabywanych w ramach leasingu. Przez wzgląd na wciąż wysoką cenę tego typu aut, na faktyczny wzrost ich popularności trzeba będzie jeszcze sporo poczekać.   Jeśli jednak zdecydowałeś się na auto elektryczne, warto skorzystać z usług AutoEFL w tym zakresie. Współpracujemy m.in. z marką Tesla, dostarczając samochody elektryczne z różnych krajów.

Infolinia
(71) 377 74 44
pn-pt: 8:00-16:00
Czat z doradcą
Porozmawiaj
online
Zapytanie ofertowe

Wybierz pojazd i rodzaj finansowania

Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich