Elektryczny prototyp Alpine A110 E-TERNITE

Światowa premiera w 100% elektrycznego Alpine A110 E-ternite odbyła się podczas Grand Prix Francji Formuły 1. A110 E-ternite z otwieranym dachem jest prawdziwym w 100% elektrycznym mobilnym laboratorium. Zachowuje legendarną zwinność Alpine oraz lekkość samochodu elektrycznego, która nie ma sobie równych w tym segmencie.

     

Alpine A110 E-TERNITE

W 100% elektryczne A110 E-ternité, powstałe dla uczczenia 60. rocznicy A110 Berlinette, łączy prestiżową przeszłość modelu z w 100% elektryczną przyszłością i ukazuje zakres prowadzonych przez Alpine prac, zmierzających do stworzenia gamy nowych modeli marki.

Grupa Renault, zaangażowana od ponad dziesięciu lat w rozwój pojazdów elektrycznych, jest pionierem w elektryfikacji. Dysponuje bogatym i cennym doświadczeniem we wszystkich dziedzinach przemysłu motoryzacyjnego. Było więc rzeczą całkiem naturalną, że konstruktorzy marki Alpine bardzo wcześnie zaczęli myśleć o takim napędzie.

Pojawienie się Luki de Meo w firmie i ogłoszenie zamiaru stworzenia w 100% elektrycznej gamy modeli Alpine jasno wskazało konstruktorom kierunek działań, które stały się zarazem okazją do odkrywczego potraktowania prac nad napędem elektrycznym. Z punktu widzenia koncepcji „restomod” model A110 jest idealnym materiałem wyjściowym do prac badawczych, prawdziwym łącznikiem między prestiżową przeszłością a jeszcze bardziej ambitną przyszłością.

Od tego momentu cel był jasny – chodziło o zelektryfikowanie przyszłych modeli Alpine. Zaczęło się od Alpine A110, kultowego sportowego samochodu powszechnie cenionego za swoją lekkość i zwinność. Wszystko to w ramach rozsądnego budżetu. “Niemożliwa do pogodzenia sprzeczność” – jak uważali niektórzy – stała się dla konstruktorów-pasjonatów marki “wyzwaniem na miarę Alpine”.

Kluczowe założenia projektu – zaawansowane technologie i innowacyjność

Założenia techniczne były proste: zelektryfikować A110 z zachowaniem osiągów, stabilizacji nadwozia i zwinności wersji spalinowej z wykorzystaniem mocnych stron, bogatego doświadczenia
i zaawansowanych technologii Grupy Renault.

Aby dodatkowo „podkręcić” wyzwanie, marka Alpine uzupełniła przedstawione założenia techniczne i wzbogaciła je o cztery następujące innowacje:

  • innowacyjny system multimedialny z wykorzystaniem osobistego tabletu kierowcy, zapewniający intuicyjną i naturalną łączność ze światem poprzez Google lub Android Auto, który umożliwia scentralizowanie w jednym urządzeniu wszystkich aplikacji użytkownika;
  • najnowszej generacji system audio z 8 głośnikami umożliwiającymi uzyskanie efektu surround;
  • innowacyjne materiały pozwalające łączyć wysokie osiągi ze zrównoważonym rozwojem;
  • “otwarty dach” pozwalający cieszyć się idealnie cichą pracą silnika elektrycznego i spełniający marzenie podróżowania elektrycznym Alpine A110 w otwartej kabinie bez jakiegokolwiek hałasu.