Ford GT Holman Moody Heritage Edition

Ford powraca do Nowego Jorku, aby upamiętnić debiut oryginalnego prototypu Forda GT40 podczas salonu New York Auto Show w 1964 i po raz pierwszy zaprezentować publicznie nową, jubileuszową edycję Ford GT 2022 Holman Moody Edition.

        

Ford GT 2022

Ostatnia z serii edycji jubileuszowych Heritage Edition stanowi hołd dla samochodu wyścigowego GT40 MK II, który ukończył słynny 24-godzinny wyścig Le Mans w 1966 roku, zajmując 1, 2 i 3 miejsce na podium.

   „Spośród wszystkich edycji specjalnych Forda GT jakie stworzyliśmy, wyróżniająca się charakterystycznym złoto-czerwonym motywem wersja Holman Moody Heritage Edition jest hołdem dla naszego zwycięstwa w Le Mans w 1966 roku” – powiedział Mike Severson, kierownik programu Forda GT. „Wersja zainspirowana jednym z najbardziej znanych samochodów sportowych w historii modelu GT40 jest ukłonem w stronę zespołu wyścigowego Holman Moody upamiętniającym jego wiedzę i umiejętność wyprzedzania rywali na światowych torach.”

Zespół Holman Moody odegrał kluczową rolę w wyścigowych sukcesach GT40. Po wyścigu Le Mans w 1965 r., nowopowstały komitet Forda ds. startów w Le Mans zlecił firmie Holman Moody (i Shelby American) modyfikację modelu GT40 MK II. Podwozie nr P/1016, które przejechało ponad 265 okrążeń w ciągu ośmiu dni w styczniu 1966 r., stało się laboratorium na kołach. Zespoły pracowały nad przeprojektowaniem hamulców, zawieszenia i doborem opon, aby poprawić wszystkie parametry. Wypróbowano nawet eksperymentalną automatyczną skrzynię biegów. Postawili sobie jeden cel – zwycięstwo w wyścigu Le Mans w 1966 roku.

Ten klimat innowacyjności trwa do dziś. Ford GT z 2022 roku jest wyposażony w podzespoły przystosowane do jazdy po torze, 7-biegową przekładnię dwusprzęgłową z łopatkami zmiany przełożeń przy kierownicy oraz nadwozie wykonane z włókna węglowego.