Ford opracował samochód koncepcyjny Mindfulness

Dla niektórych osób samochód okazał się w okresie pandemii przystanią, miejscem spędzania czasu wolnego od wymagań stawianych w domu, który stał się też miejscem pracy i szkolną klasą, a także sposobem złagodzenia obaw związanych z podróżowaniem środkami transportu publicznego.

Ford Mindfulness

Ford opracował samochód koncepcyjny Mindfulness, by zbadać, w jaki sposób takie praktyki mogą wyeliminować stres związany z prowadzeniem samochodu i sprawić, że podróż stanie się przyjemniejsza. Samochód oferuje szereg rozwiązań i funkcji, takich jak wolne od zanieczyszczeń, filtrowane powietrze w kabinie, elektrycznie aktywowany, masujący fotel kierowcy, który może mieć stymulujący wpływ na oddychanie i tętno, a także poradniki dotyczące świadomej jazdy.


   „Uważna obecność pomaga ludziom lepiej się skoncentrować, uspokoić umysł i osiągnąć jego większą jasność – a kiedy jesteś za kierownicą, może to pomóc uczynić cię lepszym kierowcą” – powiedział trener mindfulness Mark Coleman, który stworzył przewodniki medytacyjne na potrzeby samochodu koncepcyjnego. „Stajesz się bardziej świadomy i szybciej reagujesz, jednocześnie znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi. Więcej świadomych kierowców może sprawić, że podróże będą bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla wszystkich użytkowników dróg.”

Samochód koncepcyjny Mindfulness

Wielu kierowców mogło już wcześniej korzystać z techniki uważnej obecności w swojej codziennej praktyce za kierownicą, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Może to obejmować poświęcenie chwili na spokojne oddychanie w stresującej sytuacji lub nawet zatrzymanie się na poboczu drogi, aby rozkoszować się wspaniałym widokiem. Samochód koncepcyjny Mindfulness, oparty na SUV-ie Ford Kuga, uzupełnia takie działania o szereg specjalnie dostosowanych funkcji, które umożliwiają użytkownikom.