Hybrydowa Kuga ładowana z gniazdka

Rozwiązanie idealne dla dojeżdżających do pracy dzień w dzień do 20 km, ale również planujących wykorzystywanie samochodu na dłuższych trasach. Ford Polska po długiej przerwie spowodowanej pandemią przedstawił nowy model Kuga PHEV.

Ford Kuga Plug-In Hybrid

Ford Kuga oferuje najbardziej wszechstronną gamę zelektryfikowanych układów napędowych spośród wszystkich Fordów. W gamie znajdziemy trzy napędy spalinowe oraz trzy zelektryfikowane – tradycyjną hybrydę, miękką hybrydę oraz hybrydę ładowaną z gniazdka. Model w porównaniu z poprzednikiem uzyskuje wydajność wyższą o prawie 30 procent.

Kuga Vignale Plug-In Hybrid

Mieliśmy okazję sprawdzić na kilkuset kilometrowej trasie ostatni z napędów, spisujący się dobrze w jeździe autostradowej, a nadzwyczajnie w jeździe miejskiej. Spalanie średnie na drodze ekspresowej wyniosło ok. 5,6 l/100 km, natomiast na odcinkach podmiejskich i miejskich spadało znacznie poniżej 5 l/100 km. Samochód może także być używany w trybie w pełni elektrycznym, np w zielonych strefach miast, gdzie wpuszczane są tylko pojazdy bezemisyjne, lub o bardzo niskiej emisji – takie strefy powstają w całej Europie. Można też w tanim trybie EV dojeżdżać do pracy po nocnym ładowaniu – wtedy zasięg samochodu, jadącego bez wykorzystania silnika spalinowego sięga 56 km.

Co to jest napęd hybrydowy typu Plug-In?

Pojazdy z napędem hybrydowym typu Plug-in są wyposażone w silnik spalinowy, elektryczny oraz zespół akumulatorów trakcyjnych o pojemności większej niż w tradycyjnych hybrydach. Akumulator ten można ładować zarówno ze zwykłego gniazdka 230V, przez domową stację ładowania jak i w publicznych stacjach ładowania. Możemy więc założyć, że każdej nocy w ciągu ok. 6 godzin akumulator osiągnie poziom naładowania wystarczający do przejechacni w trybie EV drogi do pracy i z powrotem. Akumulator można także ładować, wykorzystując energię kinetyczną powstałą podczas hamowania lub zwalniania, która w przeciwnym wypadku zostałaby zmarnowana – rekuperacja dba o utrzymanie dostatecznego naładowania akumulatora nawet podczas dłuższych odcinków poza miastem. Najskuteczniejsza jest jednak w mieście.