Hyundai ujawnił więcej szczegółów elektrycznego konceptu Prophecy

Hyundai Prophecy swoją cyfrową premierę miał w zeszłym miesiącu. Samochód, na co wskazuje jego nazwa, oddaje kierunek, w którym Hyundai zamierza rozwijać samochody w przyszłości. Szef Designu Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke opowiada o najważniejszych elementach designu karoserii oraz kokpitu elektrycznego modelu koncepcyjnego Hyundai Prophecy. Opublikowane zdjęcia i filmy przedstawiają samochód także w trakcie jazdy.

        

Klasyczny ponadczasowy design

Przypominający coupe design Prophecy inspirowany jest zabytkowymi samochodami z lat 20. i 30. XX wieku. Szerokie łuki i gładkie linie odróżniają go od geometrycznego 45, samochodu koncepcyjnego Hyundai, który zadebiutował podczas Międzynarodowych Targów Samochodowych we Frankfurcie w 2019 roku. Jednak, podobnie jak 45, Prophecy posiada charakterystyczne pikselowe światła. Dynamiczny kształt i tylny spojler nadają mu sportowego wyglądu, a felgi w kształcie śmigła zmniejszają opór powietrza. Stylowy wygląd Prophecy zawdzięcza zastosowaniu filozofii projektowania Hyundai, Sensuous Sportiness.

Wnętrze samochodu emanuje spokojem, a zastosowane w nim ciemne kolory i naturalne materiały nawiązują do natury – inspiracją była wulkaniczna wyspa Jeju. Projektanci postarali się dostarczyć zupełnie nowy rodzaj wrażeń z przebywania w samochodzie.\

„Słowo Sensuous oddaje emocjonalną stronę naszych projektów. Słowo Sportiness oddaje natomiast dynamikę, w reagowaniu na to, co dzieje się wokół nas. Sensuous Sportiness to coś więcej niż tylko język czy filozofia projektowania. To nowa koncepcja tworzenia samochodów Hyundai.” – powiedział Luc Donckerwolke, Szef Designu Hyundai Motor Group.

        

Joysticki zamiast kierownicy

Jednym z najbardziej wyjątkowych elementów wyposażenia Prophecy jest mechanizm kierowniczy. Zamiast kierownicy wysoko zamontowanej na desce rozdzielczej, zastosowano dwa joysticki przed kierowcą. Joysticki zostały zlokalizowane na boczku drzwi na lewo od kierowcy oraz na konsoli środkowej po prawej stronie kierowcy. W połączeniu z przestronnym wnętrzem to ergonomiczne rozwiązanie pozwala na wygodniejszą pozycję podczas jazdy. Uzyskano także więcej miejsca na desce rozdzielczej do wykorzystania do innych celów. Ponadto aż 90% funkcji samochodu może być obsługiwanych za pomocą przycisków zlokalizowanych na joystickach. Dzięki temu nie trzeba odrywać rąk, aby na przykład zmienić muzykę. Zastosowanie joysticków zwiększa także pole widzenia i bezpieczeństwo pasażerów.