Innowacyjny, lekki dach nowego Porsche 911 Carrera Cabriolet

Jeden z elementów, które najbardziej przyciągają wzrok w nowym 911 Carrera Cabriolet: unikalny dach o panelowej konstrukcji. Porsche tradycyjnie stawia wysokie wymagania wobec otwartej wersji 911. Podobnie jak w przypadku wszystkich wcześniejszych generacji modelu, najnowszy kabriolet otrzymał składany dach własnego projektu. Innowacyjna technika sprawia, że kontur dachu kabrioletu jest niemal identyczny jak w coupé – po rozłożeniu wykonane z tkaniny poszycie tworzy łuk rozciągający się od przedniej szyby aż do pokrywy dachu. Pozbawiony widocznych pałąków wzmacniających czy jakichkolwiek elementów zakłócających płynną sylwetkę klasycznego 911, nowy dach ma swoje zalety również w dziedzinie aerodynamiki. A nowy, lżejszy napęd hydrauliczny sprawia, że można go otwierać lub zamykać w ciągu około 12 sekund, podczas jazdy z prędkością do 50 km/h.

Projekt Porsche: panelowy dach z magnezu

Innowacyjna, panelowa struktura dachu 911 Carrera Cabriolet pozwala na uzyskanie formy nieosiągalnej dotąd dla dachów z tkaniny. Miękkie poszycie w całości – pomijając sekcje boczne – „nakrywa” sztywną powierzchnię dachu, złożoną z czterech połączonych ze sobą segmentów: przedniej ramy dachowej, dwóch łukowatych paneli i tylnego okna. Ramę szyby, podobnie jak inne segmenty, wykonano z magnezu. A ponieważ wszystkie części ramy dachowej zaopatrzono w połączenia kinematyczne, do przeprowadzania operacji składania i rozkładania wystarczy jeden cylinder hydrauliczny po każdej stronie nadwozia. Jeśli chodzi o mechanizm blokujący, Porsche zdecydowało się na sprawdzony, elektryczny mechanizm centralnego zamykania, współpracujący z bocznymi trzpieniami centrującymi.

Z uwagi na brak stałego połączenia pomiędzy segmentami a miękkim poszyciem, przy otwieraniu dachu poszczególne magnezowe panele składają się jeden na drugi za pomocą sprawdzonego mechanizmu typu „Z”. Dzięki unikalnej konstrukcji kompletny schowany dach – z tkaniną, ramą dachu, segmentami i tylnym oknem – ma zaledwie 23 cm wysokości i około 55 cm długości. Zajmuje więc bardzo niewielką przestrzeń. Po złożeniu dachu jego przednia część pozostaje widoczna, a tylna jest ukryta pod pokrywą o sierpowatym kształcie. Cała powierzchnia zewnętrznego poszycia została wyłożona matą izolacyjną, dlatego po zamknięciu dachu podróżujący mogą cieszyć się komfortem klimatycznym i poziomem hałasu zbliżonymi do tego, co oferuje wersja Coupé.

Elektrycznie sterowany, w pełni zintegrowany deflektor wiatru (owiewka)

Zintegrowana, elektrycznie sterowana owiewka zwiększa komfort jazdy 911 Carrera Cabriolet przy wyższej prędkości. Zamocowano ją na stelażu w kształcie litery „U”, który po złożeniu jest całkowicie zintegrowany w tylnej części pojazdu – nie ogranicza zatem przestrzeni na tylnych siedzeniach. Po wciśnięciu przycisku stelaż podnosi się w ciągu 2 s i rozwija siatkę, która zostaje pod kątem prostym napięta za oparciami przednich foteli za pomocą drugiego ruchomego elementu ramy. Owiewkę można składać i rozkładać do prędkości 120 km/h. Podczas jazdy z otwartym dachem zapewnia ona bardzo skuteczną ochronę przed zawirowaniami i minimalizuje hałas wiatru.

Kabriolet o wzorowej aerodynamice

Opływowe kontury płaszczyzn nadwozia, dach kabrioletu, powiększony tylny spojler oraz układ chłodzenia z adaptacyjnymi klapami w przednich wlotach powietrza – oto podstawy aerodynamicznej koncepcji 911 Carrera Cabriolet. Część tylnego spojlera ma zwiększony kąt natarcia, tak by lepiej odpowiadał on potrzebom kabrioletu. Przekroje wlotów i wylotów powietrza zostały zoptymalizowane, aby poprawić prowadzenie powietrza chłodzącego i umożliwić 911 Carrera Cabriolet utrzymanie współczynnika oporu powietrza na poziomie niemal identycznym jak w Coupé – 0,29 (z zamkniętym dachem), chociaż układ chłodzenia został przystosowany do zwiększonej mocy silnika i wydajności hamulców.

Udoskonalony układ ochrony w razie dachowania podnosi sztywność nadwozia

Otwarte 911 Carrera S wyposażono w automatyczny układ ochrony w razie dachowania. Zasadniczo składa się on z kompaktowej, samonośnej ramy portalowej, wykonanej ze spawanych, wytłaczanych profili aluminiowych o wysokiej wytrzymałości. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości rama nośna służy także do wzmocnienia nadwozia – w rezultacie układ poprawia sztywność skrętną kabrioletu.

W przypadku nieuchronnego dachowania dwa umieszczone za tylnymi siedzeniami, nowo opracowane kasetowe moduły zostają wysunięte poprzez nacisk sprężyny; uruchomienie mechanizmu odbywa się pirotechnicznie, za pomocą generatora mikrogazu. Jeśli dach samochodu jest zamknięty, metalowe trzpienie z węglika spiekanego umieszczone na każdej z kaset przebijają bezpieczne szkło tylnej szyby. Przypadkowe „odpalenie” mechanizmu jest praktycznie niemożliwe, ponieważ za wykrywanie, uruchamianie i nieprzerwane monitorowanie sytuacji odpowiada wysoce precyzyjny sterownik poduszki powietrznej ze zintegrowanym czujnikiem dachowania. Śledzi on każdą zmianę w pochyleniu nadwozia, przyspieszeniu wzdłużnym i poprzecznym, a także kontakt pojazdu z drogą.

Infolinia
801 404 444
pn-pt: 8:00-16:00
Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich