Kia EV9 zmienia świat SUV-ów dzięki nowatorskim rozwiązaniom

Kia Corporation ujawniła wszystkie szczegóły dotyczące Kia EV9, nowego flagowego elektrycznego SUV-a z trzema rzędami siedzeń, który nie tylko wnosi wiele nowego do segmentu samochodów elektrycznych, ale stoi również na czele szybkiej transformacji marki w dostawcę zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności.

Nowa Kia EV9

Kia EV9, skonstruowana na modułowej płycie podłogowej Electric Global Modular Platform (E-GMP), zapewnia sportowe osiągi i zasięg ponad 541 km (zgodnie z WLTP). Ultraszybkie ładowanie prądem o napięciu 800 V w około 15 minut umożliwia uzupełnienie akumulatora do poziomu, który wystarcza do przejechania około 239 km.

Do licznych nowości z dziedziny technologii należy system Highway Driving Pilot (HDP – Asystent jazdy autostradą), który w przyszłości będzie oferowany na wybranych rynkach do EV9 w wersji GT-Line. System ten umożliwi warunkową jazdę autonomiczną na poziomie 3. Wraz z EV9 debiutuje również Kia Connect Store, za pośrednictwem którego klienci mogą kupować nowe cyfrowe elementy wyposażenia, co daje im elastyczność w doborze potrzebnych funkcji i możliwość ulepszania EV9 w dowolnym momencie za pomocą aktualizacji Over-the-Air (OTA).

Ho Sung Song, Prezes i Dyrektor Generalny, powiedział:

   „Kia EV9 wykracza poza wszelkie aspekty tradycyjnego myślenia o SUV-ach i stanowi szczyt możliwości, jeśli chodzi o design i technologię. Ten samochód został opracowany po to, aby zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny. Nie tylko dzięki zaawansowanej płycie podłogowej zaprojektowanej dla samochodów elektrycznych, ale także za sprawą licznych materiałów pochodzących z recyklingu użytych do jego wykończenia, EV9 napędza szybką transformację marki Kia w dostawcę zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności”.

Kia rozpocznie przedsprzedaż EV9 na rynku koreańskim w drugim kwartale 2023 roku. Sprzedaż Kia EV9 na wybranych rynkach ruszy w drugiej połowie roku.

Design: zmiana w świecie SUV-ów dla rodzin z pokolenia millennialsów

Kierując się filozofią designu marki „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”, EV9 prezentuje nową wizję elektrycznego SUV-a i zapewnia wyjątkową równowagę między elementami naturalnymi i nowoczesnymi. Filar designu „Zdecydowanie za naturą”, który zachęca stylistów do łączenia elementów ze świata naturalnego i nowoczesnych, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu wyglądu EV9.

Nadwozie EV9 ma wyrafinowany wygląd, jak przystało na samochód elektryczny nowej, zrównoważonej ery mobilności. Flagowy, elektryczny SUV marki Kia ma rozstaw osi wynoszący 3100 mm, do wyboru są 21-, 20- lub 19-calowe obręcze kół. Długość nadwozia wynosi 5010 mm, szerokość 1980 mm, a wysokość 1755 mm (1780 mm w wypadku EV9 GT-Line). Kia EV9 prezentuje odważną i nowoczesną stylistykę, zachowując przy tym niepowtarzalny charakter.