Lamborghini Revuelto – pierwsza supersportowa hybryda V12

W 60. rocznicę powstania marki Automobili Lamborghini zaprezentowano nowy model. Revuelto to pierwszy supersportowy samochód hybrydowy marki z silnikiem V12 typu plug-in HPEV (ang. High Performance Electric Vehicle).

    

Lamborghini Revuelto

Definiuje on na nowo pojęcie osiągów, sportowego charakteru i przyjemności z jazdy, dzięki nowatorskiej i bezprecedensowej architekturze, odzwierciedlającej innowacyjność projektu, w tym wydajną aerodynamikę oraz zaawansowaną koncepcję ramy wykonanej z włókna węglowego.

Unikalny projekt stanowi kolejny etap ewolucji sportowych pojazdów. Samochód wyróżnia unikatowa moc 1015 KM wykrzesana z całkowicie nowego 12-cylindrowego silnika wolnossącego wspomaganego trzema jednostkami elektrycznymi.

   – Revuelto to kamień milowy w historii Lamborghini i ważny filar naszej strategii elektryfikacji “Direzione Cor Tauri”. To wyjątkowy i innowacyjny samochód, ale jednocześnie wierny naszemu DNA. V12 jest kultowym symbolem naszego supersportowego dziedzictwa i historii. Revuelto powstało, aby przełamywać schematy, łącząc nowy 12-cylindrowy silnik z technologią hybrydową. Co ważne, nasz model tworzy idealną równowagę między dostarczaniem emocji, których pragną nasi klienci, a koniecznością redukcji emisji – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini.

     

Technologia i osiągi

Włókno węglowe, wytwarzane w fabryce Sant’Agata Bolognese, jest głównym elementem konstrukcyjnym Lamborghini Revuelto, stosowanym nie tylko w kadłubie i ramie, ale także we wszystkich elementach nadwozia, z wyjątkiem drzwi i zderzaków. Szerokie zastosowanie lekkich i wytrzymałych materiałów w połączeniu z potężną mocą silnika przyczyniło się do osiągnięcia najlepszego stosunku masy do mocy w historii marki Lamborghini – 1,75 kg/CV.

Revuelto to również kwintesencja nowoczesnych technologii, które pozwalają osiągać szczytowe prędkości w segmencie supersamochodów. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h to zaledwie 2,5 sekundy, a od 0 do 200 km/h zajmuje mniej niż 7 sekund. Prędkość maksymalna to aż 350 km/h. Te oszałamiające wartości uzyskano dzięki wprowadzeniu elektrycznego wektorowania momentu obrotowego oraz napędu na cztery koła dostępnego również w trybie w pełni elektrycznym. Wszystko to sprawia, że supersportowe Revuelto jest idealnym samochodem torowym, jak też kompanem codziennej jazdy.

– Za sprawą Revuelto przenosimy doświadczenie prowadzenia Lamborghini na wyższy poziom. Model ten robi znaczący krok naprzód w zakresie reaktywności i responsywności, aby zapewnić najbardziej emocjonującą i naturalną jazdę w każdym środowisku. Revuelto to samochód o najwyższych osiągach, który jednocześnie zapewnia wyjątkowe emocje z jazdy – powiedział Rouven Mohr, dyrektor techniczny Lamborghini.