Mercedes-Benz GLE 350de 4MATIC oraz GLC 300e 4MATIC

Światowa premiera: Mercedes-Benz GLE 350de 4MATIC z hybrydowym napędem plug-in imponuje swoim zasięgiem w trybie elektrycznym: przy zachowaniu odpowiedniego stylu jazdy, dzięki akumulatorowi o pojemności 31,2 kWh, może przejechać „na prądzie” ponad 100 kilometrów(zgodnie z NEDC). Jego maksymalna prędkość wynosi wówczas 160 km/h. Również najnowocześniejszy 4-cylindrowy silnik wysokoprężny jest bardzo efektywny. Kolejna nowość to GLC 300e 4MATIC, który także wykorzystuje technikę trzeciej generacji hybrydowego napędu plug-in Mercedes-Benz.

Znacznie większy zasięg GLE 350de 4MATIC na tle innych hybryd plug-in toruje drogę do jeszcze bardziej satysfakcjonujących wrażeń z jazdy w trybie elektrycznym. Miejsce na duży akumulator wygospodarowano dzięki specjalnej konstrukcji tylnego pasa i zmodyfikowaniu tylnej osi. W bagażniku nie ma dodatkowego stopnia – wciąż jest on bardzo pojemny i ma objętość do 1915 l. Udział jazdy w trybie elektrycznym zwiększa się nie tylko za sprawą długiego zasięgu, ale i szybkiego „tankowania”. Z tego względu SUV może być ładowany zarówno prądem zmiennym (AC), jak i stałym (DC); gniazdo ładowania które znajduje się po lewej stronie pojazdu, naprzeciwko klapki wlewu oleju napędowego. Na odpowiednich stacjach ładowania prądem stałym akumulator GLE 350de 4MATIC można „zatankować” w ciągu ok. 20 minut (10-80 % stanu naładowania) lub w ok. 30 minut (10-100 %).

Jako największy członek rodziny modeli EQ Power, GLE 350de 4MATIC w szczególnym stopniu korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Wśród nich – układ odzyskiwania energii o dużym potencjale, możliwym dzięki rekuperacji przy wszystkich czterech kołach (maksymalny moment rekuperacji wynosi 1800 Nm). W tym trybie w większości sytuacji na drodze można posługiwać się jedynie pedałem przyspieszenia.Także jako hybryda typu plug-in GLE ma uciąg do 3500 kg. Asystent manewrowania z przyczepą sprawia, że manewry przeprowadzane z przyczepą są łatwe nawet dla niedoświadczonych kierowców – automatycznie kontroluje on kąt skrętu samochodu.

Kluczowe dane:

•  Zasięg operacyjny w trybie elektrycznym: 106 km (NEDC)
•  Moc silnika elektrycznego: 100 kW/136 KM
•  Moc systemowa: 235 kW/320 KM
•  Systemowy moment obrotowy: 700 Nm
•  Prędkość maksymalna: 160 km/h (w trybie elektrycznym)/210 km/h (ogólnie)
•  Przyspieszenie 0-100 km/h: 6,8 sekundy

Pozostałe cechy charakterystyczne GLE 350de 4MATIC:

Nowoczesny luksus zarówno na asfalcie, jak i poza utwardzonymi drogami: to przesłanie, jakie niesie za sobą design nowego GLE i jego proporcje, z długim rozstawem osi, krótkimi nawisami oraz dużymi, harmonijnie dopasowanymi do bryły kołami.

GLE wyróżnia się wyjątkowo skutecznym wyciszeniem i płynnością jazdy. Cicha, bezwibracyjna jazdy sprawia, że obecnie jest pod tym względem najlepszy w klasie. A jeszcze lepiej wypada w trybie elektrycznym.