MINI Cooper S Countryman ALL4 Untamed Edition w lodowym królestwi

Zimy w szwedzkiej Laponii są długie. Przez ponad pół roku temperatury są poniżej zera. To doskonałe warunki dla MINI Cooper S Countryman ALL4 Untamed Edition.

     

MINI Cooper S Countryman ALL4 Untamed Edition

Średnia roczna temperatura w Arjeplog, punkcie startowym lodowej wyprawy MINI Cooper S Countryman ALL4 w wersji Untamed Edition, to 0,7°C. Przy tak długiej zimie nie dziwi fakt, że rdzenni mieszkańcy Laponii dzielą rok na osiem, a nie cztery pory. Teraz w lutym dla Saamów rozpoczyna się „wiosenna zima”. O ile między grudniem a styczniem mieszkańcy prowadzą swoje codzienne życie w ciągłym półmroku, o tyle w lutym wszystko się zmienia. Wraz z wyższym położeniem słońca wraca niebieskie i zielone widmo światła. Słońce zmienia śnieg i tworzy iskrzące się kryształki lodu oraz grubą skorupę śnieżną. To idealny czas na magiczną przygodę w zimowym krajobrazie na południe od Arjeplog.

Prototypy na lodzie

Już na początku trasy MINI Cooper S Countryman ALL 4 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,5–7,0 1/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 170–159 g/km) może na każdym śnieżnym zakręcie wykazać się maksymalną trakcją i stabilnością jazdy. Wersja Untamed Edition podkreśla terenowe cechy nieposkromionego poszukiwacza przygód dzięki 18-calowym obręczom kół ze stopów lekkich w dwukolorowej stylistyce Untamed. Co więcej, ten teren nie jest temu wszechstronnemu samochodowi zupełnie nieznany – w końcu MINI regularnie testuje dynamikę i bezpieczeństwo jazdy swoich modeli w okolicach Arjeplog.

     

Ogromna lodowa powierzchnia jest około sześciu razy większa od Monako i zimą można tu znaleźć z pewnością największe na świecie zagęszczenie prototypów. Bezkresne tereny zlokalizowane na północy i samotność oferują wielu producentom samochodów najlepsze warunki do niezakłóconego testowania zimowej przydatności ich prototypów. Ostatnio swoją dynamikę jazdy i dojrzałość napędów elektrycznych w lodowatych temperaturach testowały tu w pełni elektryczne modele MINI.

Po pierwszych ćwiczeniach na rozgrzewkę na zamarzniętym jeziorze trasa prowadzi wzdłuż ogromnej tafli lodu w kierunku Vaxholm na południu. Tam, gdzie latem w zimnych, czystych wodach archipelagu w małych zatoczkach utalentowani wędkarze muchowi łowią spektakularne łososie, kierowcę otacza teraz pozornie niekończąca się biała przestrzeń.

MINI Cooper S Countryman ALL4 z mocnym silnikiem i napędem na wszystkie koła jest stworzone do takich właśnie eksploracji poza utartymi szlakami. Czterocylindrowy silnik o mocy 131 kW (178 KM) z technologią MINI TwinPower Turbo zapewnia sportową frajdę z jazdy w każdym terenie.