Nissan upamiętnia 50-lecie modeli Z edycją 370Z na 2020 rok

W Nowym Jorku został zaprezentowany Nissan 370Z 50th Anniversary Edition z roku modelowego 2020, w charakterystycznych wyścigowych barwach. Samochód pokazano światu w tym samym mieście, w którym pół wieku temu odbyła się amerykańska premiera oryginalnego Datsuna 240Z.

Edycja specjalna, przedstawiona tuż przed Międzynarodowym Salonem Motoryzacyjnym w Nowym Jorku, jest hołdem dla Datsuna 240Z #46 BRE (Brock Racing Enterprises), który kilkukrotnie triumfował w Krajowych Mistrzostwach SCCA z Johnem Mortonem za kierownicą.

„Nie jest tajemnicą, że Datsun 240Z zapoczątkował popularność japońskich samochodów sportowych w Stanach Zjednoczonych” — powiedział Ivan Espinosa, wiceprezes ds. globalnej strategii produktowej i planowania w firmie Nissan. „Prawie tak samo znanym elementem historii modeli Z jest zmiana, jaką stuningowany przez Petera Brocka na potrzeby wyścigów 240Z spowodował w krajobrazie amerykańskiego sportu motorowego. Po debiucie BRE 240Z w 1970 roku Nissan/Datsun stał się jedną z firm odnoszących największe sukcesy w tej dziedzinie sportu w Ameryce, czego dowodem są tysiące zwycięstw w ostatnim pięćdziesięcioleciu”.

             

Nissan 370Z 50th Anniversary Edition

370Z z roku modelowego 2020 będzie dostępny w czterech wersjach wyposażenia: podstawowej, Sport, Sport Touring oraz 370Z NISMO. Bazę dla 370Z 50th Anniversary stanowi wersja 370Z Sport, w największym stopniu oddająca „entuzjastycznego” ducha oryginalnego modelu 240Z.1)

Nadwozie 370Z 50th Anniversary Edition nawiązuje do barw oryginalnego wyścigowego BRE. Samochód będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: białej z czerwonymi akcentami oraz srebrnej z czarnymi akcentami. Główne elementy stylistyczne BRE to dwa charakterystyczne pasy po bokach samochodu oraz kontrastujący kolor lakieru na pokrywach bagażnika i maski silnika, obudowach lusterek bocznych oraz słupkach A (czerwony w białych samochodach lub czarny w połączeniu ze srebrnym nadwoziem). Wąska linia z boku samochodu biegnie od reflektora do tylnej szyby i kończy się małym trójkątem inspirowanym słupkiem C Datsuna 240Z. Wersja jubileuszowa wyróżnia się także oznaczeniem 50th Anniversary na przednim błotniku, rocznicowym emblematem z tyłu i 19‑calowymi felgami z lekkiego stopu z czerwonymi akcentami.

370Z 50th Anniversary Edition zachował smukły profil poprzednich „zetek”, na który składają się takie elementy jak niska linia dachu, wznoszący się kontur tylnego bocznego okna oraz kąt pochylenia tylnej klapy. Biksenonowe reflektory w kształcie bumerangu, z funkcją automatycznego włączania i wyłączania, oraz światła do jazdy dziennej LED harmonizują z wyrazistym kształtem przedniego zderzaka. Tak skomponowany przód prezentuje się agresywnie, a zarazem elegancko.

Tylne światła – również z motywem bumerangu – brak tylnego spojlera oraz szerokie, mocno zarysowane błotniki podkreślają mocny, muskularny styl samochodu.

We wnętrzu podporządkowanym potrzebom kierowcy dominuje mocno wyprofilowana deska rozdzielcza. Rozbudowana konsola środkowa oddziela fotele kierowcy i pasażera. Kokpit zaprojektowano według „koncepcji warstwowej”, która przewiduje podział na warstwy: informacyjną, operacyjną i podtrzymującą. Jednym ze specjalnych akcentów jest obszyta Alcantarą® kierownica „50th Anniversary”, z inspirowanym wyścigami oznaczeniem położenia centralnego. Podgrzewane i elektrycznie regulowane w czterech kierunkach fotele są pokryte skórą i zamszem oraz mają regulację podparcia kręgów lędźwiowych. Ozdobiono je specjalnymi przeszyciami oraz grafiką i logo 50‑lecia wytłoczonym na oparciach. W całym wnętrzu rozmieszczono ciemne chromowane detale, takie jak specjalne nakładki na progi z logo Z. Tapicerka drzwi z syntetycznego zamszu jest zarezerwowana wyłącznie dla tej wersji modelu.