Nowa Honda Jazz 2020

Inżynierowie Hondy, tworząc najnowszą generację Jazza, zrobili odważny krok, decydując się na zaprojektowanie kultowego modelu od podstaw. Opracowali nową, atrakcyjną ofertę w segmencie kompaktowym – zupełnie nowy samochód miejski, który łączy wyjątkową oszczędność z niezwykłą codzienną funkcjonalnością, odpowiadający potrzebom współczesnych konsumentów.

Łagodna, współczesna stylistyka wniosła w ponadczasowe kształty Jazza piękno prostoty. Płynne kontury harmonizujące z krótką maską, długą linią dachu i stylem kabiny znanym z wcześniejszych generacji, składają się na rozpoznawalną, jednobryłową sylwetkę. W efekcie pojazd zyskał odnowioną, budzącą emocje prezencję oraz poziom komfortu i funkcjonalności niespotykane w tym segmencie, z czego zawsze słynął model Jazz.

        

Nowa Honda Jazz – zmiana definicji

Honda, dokonując rewolucji stylistycznej swojego miejskiego kompaktu, skoncentrowała się na nowej filozofii projektowej, zdefiniowanej w japońskim pojęciu „Yoo no bi”. Oznacza ono piękno przedmiotów codziennego użytku, wymagających czasu na dopracowanie, które uczyni je jeszcze piękniejszymi i bardziej ergonomicznymi, aby mogły lepiej służyć określonym celom.

„Pracowaliśmy nad tam samochodem jako obiektem, który będzie miał moc wzbogacania codziennego życia przyszłych użytkowników” – wyjaśnia Takeki Tanaka, lider projektu.

Wyjątkowo płynne linie nadwozia i elegancki przód auta budują wyrafinowaną równowagę wizualną ze zróżnicowanymi powierzchniami poszycia, między innymi na słupkach C i połączeniu tylnych zespolonych świateł, w których trudno dostrzec jakiekolwiek ostre linie.

Znalezienie odpowiednich proporcji było dla projektantów kluczem do uzyskania harmonii stylistycznej, zarówno w kabinie, jak i w kształcie nadwozia. W stosunku do poprzednika zmniejszyła się całkowita wysokość, co w połączeniu z pochyloną do przodu linią klapy bagażnika zapewnia bardziej zwartą, dobrze wyważoną bryłę i pewną sylwetkę.

Baek Jongkuk, projektant nowego Jazza, wyjaśnia: „Chciałem stworzyć samochód, który byłby «sympatycznym towarzyszem» dla właściciela, a jednocześnie poprawić jego funkcjonalność. Zrobiłem to, ograniczając zbędne elementy i upraszczając linie zewnętrzne, co pozwoliło zaprojektować samochód o przyjaznym, świeżym wyglądzie, z wygodnym i praktycznym wnętrzem.”

Eleganckie poprawki stylistyczne, w tym wyrafinowany tylny spojler dachowy i elegancki projekt obudowy reflektorów, uzupełniają dynamiczne nadwozie Jazza i pomagają zachować optyczną równowagę. Ramiona aerodynamicznych felg hybrydowych są niezwykle cienkie, dzięki czemu koła wydają się większe, dodając dynamiki kształtom Jazza. Nawet stalowe obręcze kół wyglądają jak felgi aluminiowe klasy premium i stanowią elegancką podstawę wyważonego profilu bocznego.

Aby zwiększyć atrakcyjność modelu, zaproponowano bardziej surową, przypominającą SUV-a odmianę – Jazz Crosstar – skierowaną do osób prowadzących aktywny tryb życia. Optyczne powiększenie modelu uzyskano dzięki odważnemu projektowi osłony chłodnicy, rzucającym się w oczy czarnym wykończeniom oraz stylowym progom i relingom dachowym. Charakterystyczne dla Crosstara felgi aluminiowe, których ramiona rozszerzają się w kierunku obręczy, zwiększają wrażenie stabilności i poprawiają ogólny mocny efekt wizualny.