Nowe Audi Q3 Sportback

Audi dodaje do swej gamy modelowej nowy samochód: Audi Q3 Sportback. To kompaktowy SUV o kształtach coupe. Auto to, to połączenie mocnego wyglądu i wszechstronności SUV’a ze sportową elegancją i zwinnością prowadzenia coupé. Cechy te sprawiają, że mamy do czynienia z właściwie pierwszym crossoverem marki Audi.

Audi Q3 Sportback: stylistyka

Audi Q3 Sportback jest samochodem przeznaczonym dla klientów ceniących sobie w równej mierze zarówno techniczne innowacje i sportowy charakter pojazdu, jak i jego ekspresyjną stylistykę. Kompaktowy SUV to wytrzymałość i precyzja, co znajduje swoje odzwierciedlenie we wszystkich jego szczegółach stylistycznych. Wyróżniająca go cechą – podobnie jak wszystkich innych modeli Audi – jest duża, ośmiokątna osłona chłodnicy Singleframe, podkreślająca przynależność nowego modelu do rodziny Q. Czarny grill osłony o strukturze plastra miodu otoczony jest srebrną ramą, czyniącą front pojazdu jeszcze bardziej wyrazistym. To samo odnosi się do trapezoidalnych wlotów powietrza połączonych ze sobą wąskim, poziomym przetłoczeniem u dołu zderzaka. Wąskie reflektory o kształcie klina zwężają się do wewnątrz. We wszystkich trzech wersjach wyposażenia są to zawsze reflektory diodowe Matrix LED, których adaptacyjne światła drogowe inteligentnie oświetlają drogę, odpowiednio do aktualnej sytuacji.

Stylistycznym kontrastem dla posiadającego wszystkie cechy SUV’a przodu auta, jest przedział pasażerski wyposażony w typowe cechy coupé. Dzięki niskiemu dachowi przechodzącemu w płaskie, pochyłe słupki D, gdy patrzy się na ten samochód z boku, wydaje się on znacznie dłuższy niż jego siostrzane Audi Q3. W rzeczywistości różnica między nimi to zaledwie 16 mm. Natomiast ten SUV coupé jest o 29 mm niższy. Jego elegancko zarysowana linia ramion przebiega znacznie niżej niż w Q3 i w ten sposób optycznie obniża całe nadwozie. Dzięki temu zabiegowi stylistycznemu auto wygląda bardziej muskularnie. Mocne przetłoczenia nad nadkolami podkreślają obecność w tym modelu napędu quattro, dostępnego z większością wersji silnikowych. Wklęsłe przetłoczenia u dołu drzwi akcentują środkową sekcję SUV’a i wzmacniają jego atletyczny charakter.

Tył Audi Q3 Sportback jest w każdym calu tak pełen mocy jak jego przód. Powierzchnie pełne są gry świateł i cieni. Szerokość nowego crossovera z tej perspektywy, podkreśla długi spojler dachowy rozciągający się ponad niskimi oknami. Wrażenie to potęgują również światła tylne powielające motyw reflektorów przednich, a zarazem się od nich różniące. Dolną część tyłu zamyka dyfuzor z szerokim blade’em i dwoma wyraźnymi przetłoczeniami.

        

Audi Q3 Sportback: warianty wyglądu zewnętrznego

W nowym Q3 Sportback mamy w sumie do wyboru jedenaście wersji kolorystycznych karoserii. W wersji podstawowej, dodatki w dolnej partii nadwozia mają kontrastowy kolor szary Manhattan, podkreślający charakter SUV’a. W linii stylistycznej S line wnętrze, zderzaki, krawędzie nadkoli i listwy progowe są również odpowiednio polakierowane. Na życzenie klienta, wszystkie te elementy mogą być utrzymane w kolorze nadwozia. Dzięki elementom aluminiowym, kratownica w kształcie plastra miodu osłony chłodnicy Singleframe w wersji Q3 Sportback S line, jest jeszcze bardziej wyrazista. To samo jeśli chodzi o progi i ich nakładki w kolorze srebrnym. Wyraźnie zarysowany dyfuzor z czterema pionowymi przetłoczeniami zawiera wyloty powietrza o kształcie bumerangu, nadając w ten sposób tyłowi pojazdu jeszcze więcej dynamiki. W tej sportowej wersji modelu standardowe, 17-calowe felgi w wyszukanej pięcioramiennej stylistyce z oponami w rozmiarze 215/65, zastąpione zostały felgami aluminiowymi o rozmiarze 18 cali, z oponami 235/55. W połączeniu z opcjonalnymi kołami 19- lub 20- calowymi dostarczanymi przez Audi Sport, osłony krawędzi nadkoli zostały delikatnie poszerzone.