Nowe BMW i7 M70 xDrive – topowy model BMW serii 7

BMW i7 M70 xDrive ustanawiające nowy rekord mocy pośród samochodów elektrycznych BMW Group jest również kolejnym kamieniem milowym BMW M GmbH na drodze do transformacji w kierunku elektromobilności. Luksusowa limuzyna jest już trzecim usportowionym modelem z napędem elektrycznym.

     

Debiut BMW i7 M70 xDrive podczas salonu samochodowego Auto Shanghai 2023

BMW i7 M70 xDrive zostanie zaprezentowane podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych Auto Shanghai (od 18 do 27 kwietnia 2023 r.) w Chinach. Wprowadzenie na światowe rynki rozpocznie się w drugiej połowie 2023 r.

Najmocniejszy silnik elektryczny BMW

Technologia BMW eDrive 5. generacji zastosowana w BMW i7 podlega ciągłemu rozwojowi mającemu na celu zwiększenie mocy i wydajności. Nowe BMW i7 M70 xDrive wyposażone jest w wysoce zintegrowane jednostki napędowe na przedniej i tylnej osi, w których silnik elektryczny, elektronika mocy i przekładnia są umieszczone w bardzo kompaktowej wspólnej obudowie.

Przystosowana do wymogów modelu M zasada działania maszyny synchronicznej o wzbudzeniu elektromagnetycznym daje w szczególności silnikowi elektrycznemu nowego BMW i7 M70 xDrive na tylnej osi bardzo wysoką gęstość mocy. Wartość 2,41 kW/kg czyni go obecnie najmocniejszym silnikiem elektrycznym BMW.

Ten nowy rekord uzyskano dzięki opatentowanej innowacji BMW Group, która wykorzystuje sześć uzwojeń wzbudzających w stojanie zamiast stosowanych zwykle trzech. Dzięki temu silnik elektryczny może generować bardzo wysoką moc przy lekkiej i kompaktowej konstrukcji i dostarczać ją w sposób ciągły aż po wysokie obroty. Pod względem gęstości mocy, ale też wydajności, wyraźnie przewyższa rozwiązanie z dwoma silnikami na tylnej osi.

Maksymalne osiągi z funkcją M Sport Boost i M Launch Control

Silnik na tylnej osi generuje maksymalną moc 360 kW (489 KM). Precyzyjnie kontrolowana interakcja z silnikiem elektrycznym o mocy 190 kW (258 KM) na przedniej osi tworzy elektryczny napęd na wszystkie koła z systemowym momentem obrotowym wynoszącym 1015 Nm w trybie Sport i aż 1100 Nm z włączoną funkcją M Launch Control i M Sport Boost. W efekcie napęd BMW i7 M70 xDrive oferuje niesamowitą elastyczność.

W funkcji M Launch Control zarówno regulacja momentu napędowego, jak i kontrola trakcji są zintegrowane z jednostką sterującą silnika. Zapewnia to bardzo precyzyjne dozowanie mocy generowanej przez silniki elektryczne, dzięki czemu można ją przełożyć na fascynujące osiągi bez utraty trakcji.