Nowe BMW X5 z częściami M Performance

Podobnie jak poprzednie generacje oraz cała rodzina BMW X, BMW X5 czwartej generacji łączy w sobie imponujące właściwości offroadowe z doskonałą dynamiką jazdy. Oferując szeroką gamę części M Performance do nowego SAV-a (Sports Activity Vehicle) klasy premium, BMW wychodzi naprzód potrzebom zwłaszcza tych klientów, którzy chcą wyeksponować sportowy charakter samochodu zgodnie z własnymi upodobaniami. Części M Performance będą dostępne w ramach oferty oryginalnych akcesoriów BMW w marcu 2019 roku, gdy BMW X5 trafi do salonów na całym świecie.

BMW X5 z częściami M Performance

Przy projektowaniu kompleksowej gamy części M Performance wykorzystywane jest bogate doświadczenie BMW M GmbH w dziedzinie sportów motorowych. Wszystkie elementy są perfekcyjnie dopasowane – zarówno do siebie, jak i do specyficznych właściwości każdego modelu. Dzięki temu nie tylko nadają autu bardziej efektowny, dynamiczny wygląd, ale także zapewniają wymierne korzyści funkcjonalne. Przyczyniają się do optymalizacji właściwości aerodynamicznych samochodu lub stanowią element inteligentnej lekkiej koncepcji konstrukcyjnej.

Szeroki wybór elementów zewnętrznych z karbonu nadaje stylistyce bardziej wyrazisty charakter

Komponenty zewnętrzne M Performance z karbonu mają szczególnie istotny wkład w efektowną stylistykę BMW X5, w której można dostrzec wyraźną inspirację sportami motorowymi. Wszystkie mają strukturę plastra miodu, która jest typowa dla tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym. Dzięki ręcznemu wykończeniu i uszczelnieniu przezroczystą powłoką elementy uzyskują wysoki połysk i imponujący efekt głębi. Przykładowo, wykończenie wlotu powietrza w standardowym zderzaku i przednie lotki nie tylko wizualnie podkreślają przód, ale także optycznie uwydatniają szerokość SAV-a. Analogiczny efekt z tyłu pojazdu uzyskano dzięki lotkom oraz tylnemu dyfuzorowi. Dopełnieniem oferty elementów zewnętrznych M z karbonu są obudowy lusterek zewnętrznych.

Dostępne są także czarne matowe folie na progi boczne M Performance, które dodatkowo eksponują sportową estetykę nadwozia. Ozdobione napisem M Performance pasy biegną od przedniego do tylnego nadkola na całej długości dolnego progu.

Koła terenowe do BMW po raz pierwszy w ofercie części M Performance

Klienci, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości terenowe swojego BMW X5, z pewnością skorzystają z 20-calowych obręczy kół M ze stopów lekkich Star Spoke 748 M z oponami terenowymi, które są dostępne w BMW X5 czwartej generacji. Wzrok przyciąga kolorowe logo BMW M otoczone obwódką w sportowym, matowym kolorze czarnym. Dopracowana konstrukcja obręczy oraz ciekawy wzór bieżnika w oponach terenowych podkreślają solidność i stabilność kół. Nowe zestawy kół i opon gwarantują wysoki poziom komfortu jazdy i są dopuszczone do użytku zimą.

Dostępne są także opcjonalne koła 22-calowe, w tym zestaw kół z oferty części M Performance. Dwudziestodwucalowe obręcze kół ze stopów lekkich M Performance Start Spoke 749 M z rolowanym wnętrzem (technologia flow forming) są o około 1 kg lżejsze niż porównywalne koła tej samej wielkości dzięki specjalnej technologii wytwarzania. W efekcie udało się zmniejszyć o około cztery kilogramy masy nieresorowane, co pozytywnie wpływa na dynamikę jazdy i zwrotność samochodu.

Optymalizację masy zastosowano także w sportowych hamulcach M Performance – na przykład 4-tłoczkowe sztywne zaciski na osi przedniej są wykonane z aluminium. Oprócz tego perforowane tarcze hamulcowe M Performance z wewnętrzną wentylacją – większe niż w hamulcach seryjnych (19-calowych) – zapewniają lepszą odporność termiczną, a tym samym skuteczniejsze hamowanie nawet w ekstremalnych warunkach. Czerwone zaciski idealnie pasują do sportowych hamulców M Performance, a szczególnie efektownie prezentują się w kołach o otwartym wzorze, takich jak obręcze kół ze stopów lekkich M Performance Star Spoke 749 M.

Karbon i funkcje rodem ze sportów motorowych także wewnątrz samochodu

Wnętrze nowego BMW X5 można wyposażyć, korzystając z szerokiej oferty elementów M Performance przeniesionych z wyścigów samochodowych albo nimi inspirowanych, optymalizując zarówno walory wizualne, jak i funkcjonalne samochodu. Dzięki kierownicy M Performance kierowca ma zawsze pełną kontrolę nad dynamiką tego wyjątkowego SAV-a. Kierownica jest pokryta alcantarą, która zapewnia doskonały chwyt. Duże wyżłobienia na kciuki oraz specjalna wyściółka są gwarancją znakomitej stabilności i precyzyjnego reagowania układu kierowniczego. Poza standardowymi detalami, takimi jak czerwona opaska umieszczona na obręczy na godzinie 12 oraz ręcznie wykonany, srebrnoszary szew krzyżykowy, kierownica M Performance jest również dostępna z karbonową nakładką z napisem M Performance i wstawką z alcantary. Do kompletu można także dobrać łopatki zmiany biegów M Performance z karbonu zamiast standardowej chromowanej powierzchni.

Oprócz tego w nowym BMW X5 można kompleksowo zmodyfikować kokpit także poza polem widzenia kierowcy, nadając mu bardziej rajdowe wrażenie i walory wizualne. Na efekt ten składają się dywaniki M Performance z napisem M Performance, proporczykiem w charakterystycznych kolorach M oraz przypominającym skórę obramowaniem z ozdobnym szwem w kontrastujących kolorach, a także nakładki na pedały i podnóżek ze stali szlachetnej. Asymetryczne wyprofilowanie tych elementów idealnie wpisuje się w wyścigową stylistykę.

Drive Analyser do kompleksowej analizy stylu jazdy

Drive Analyser M Performance jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uzyskać bardziej rajdowe wrażenia nie tylko dzięki wyposażeniu BMW X5, ale także własnemu stylowi jazdy. System obejmuje moduł OBD podłączany do gniazda diagnostycznego na pokładzie samochodu oraz specjalną aplikację na smartfony. Drive Analyser wywodzi się bezpośrednio z wyścigów samochodowych, dostarczając kierowcy wszystkie istotne dane dotyczące dynamiki jazdy, a także oferując szerokie możliwości profesjonalnego zapisu i analizy. Umożliwia nagrywanie przejazdów kamerą w smartfonie, zapis danych dotyczących jazdy i śledzenie trasy na podstawie pozycji GPS.

Zamiłowanie do wyścigów samochodowych i produktów M Performance można także dostrzec w funkcjach, które nie są bezpośrednio związane z wrażeniami z jazdy w nowym BMW X5. Zestaw wkładów M Performance do diodowych projektorów BMW w drzwiach umożliwia wyświetlanie logo BMW M lub innych motywów związanych z M Performance na asfalcie przy wsiadaniu lub wysiadaniu z samochodu. Etui na kluczyk M Performance jest wykonane z wysokiej jakości alcantary z karbonową wstawką. Można je na stałe przymocować do kluczyka samochodowego za pomocą śrubki w jasnoniebieskim kolorze M, chroniąc kluczyk przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami. To samo udane połączenie estetyki i funkcjonalności zastosowano w pokrowcach na opony M Performance wykonanych z wyjątkowo odpornego plastiku wysokiej jakości. Pokrowce chronią koła przed zabrudzeniem podczas transportu i przechowywania.

Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich