Nowy Mercedes-Benz GLA 2023 – usportowiony kompaktowy SUV

Mercedes-Benz znacznie unowocześnia swojego kompaktowego SUV-a GLA, łącząc liczne innowacje ze zaktualizowanym designem oraz wzbogaceniem wyposażenia standardowego. Wyrazisty, pewny siebie charakter GLA podkreślają nowa osłona chłodnicy i pokrywa silnika z dyskretnymi wybrzuszeniami, a przeprojektowany przedni zderzak wskazuje na jego off-roadowe geny.

     

Mercedes-Benz GLA 2023

Zmiany uzupełnia odświeżona sygnatura świetlna standardowych przednich reflektorów LED High Performance oraz tylnych lamp LED. Mercedes-Benz poszerza gamę opcji personalizacji o nowy odcień lakieru niebieski spectral oraz cztery dodatkowe wzory obręczy kół. W bazowej wersji GLA przemieszcza się na kołach z 17-calowymi felgami z lekkich stopów z pięcioma podwójnymi ramionami w kolorze czarnym, wykończonymi na wysoki połysk. Na życzenie dostępne są obręcze o średnicy od 18 do 20 cali.

Jedną z wizytówek zmodernizowanego wnętrza jest wolnostojący podwójny ekran, który obecnie standardowo obejmuje 7-calowy wyświetlacz zestawu wskaźników oraz 10,25-calowy dla systemu multimedialnego. Opcjonalnie dostępne są dwa ekrany o przekątnej 10,25”. Kierownica nowej generacji jest seryjnie obszyta skórą. Po raz pierwszy dla linii AMG można zamówić podgrzewany wieniec.

Uproszczona logika oferty, bogate wyposażenie standardowe

Nowy Mercedes GLA standardowo otrzymuje komfortowe fotele pokryte tapicerką ze skóry syntetycznej ARTICO oraz tkaniną z trójwymiarowym tłoczeniem – w kolorze czarnym lub, opcjonalnie, w modnym odcieniu szarości. Wariant Progressive oferuje trzy kolory wnętrza do wyboru: czarny, beż macchiato i szarość szałwii. W linii AMG seryjna tapicerka ze skóry syntetycznej ARTICO oraz mikrofibry MICROCUT jest teraz oferowana również w brązowym kolorze bahia, a nabywcy mogą wybrać też m.in. tapicerkę łączącą odcienie czerwieni i czerni. Pokrycie komfortowych foteli jest w 100% wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. W przypadku mieszanki skóry ARTICO i mikrofibry MICROCUT ich udział wynosi 65% dla powierzchni siedzenia oraz 85% dla wypełnienia.

Mercedes-Benz znacznie wzbogacił standardowe wyposażenie GLA i jeszcze precyzyjniej dostosował logikę oferty do oczekiwań klientów. Na przykład oprócz skórzanej kierownicy i przednich reflektorów LED seryjne wyposażenie obejmuje Asystenta świateł drogowych, kamerę cofania oraz pakiet USB. Począwszy od wariantu Progressive zawiera też pakiety parkowania i lusterek. Wybrane opcje zostały połączone w pakiety w oparciu o rzeczywiste wybory klientów. Jeśli chodzi o design, w tym kolorystykę, tapicerki, wykończenie i obręcze, nabywcy mogą konfigurować swój samochód tak samo swobodnie jak wcześniej.

Najnowsza generacja systemu MBUX: intuicyjna obsługa i adaptacyjne oprogramowanie

GLA otrzymał najnowszą generację MBUX-a z nowo zaprojektowanymi grafikami. Styl Classic dostarcza kierowcy wszystkich istotnych informacji, Sporty imponuje dużym obrotomierzem, a Discreet ogranicza się do niezbędnej zawartości. W połączeniu z trzema trybami wyświetlania (Nawigacja, Wsparcie i Usługi) oraz dziesięcioma światami kolorystycznymi nastrojowego oświetlenia zapewnia to szerokie możliwości indywidualizacji. Wszystkie wcześniejsze funkcje można wygodnie obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego lub pól dotykowych na kierownicy.

Aktualizacja systemu telematycznego skupiła się zarówno na nowym wzornictwie, jak i na poprawie wydajności. Nowością jest możliwość bezprzewodowego łączenia się ze smartfonami za pośrednictwem Apple CarPlay lub Android Auto. Aby usprawnić łączność, Mercedes GLA ma teraz dodatkowy port USB-C i oferuje większą moc ładowania przez USB, a wszystkie gniazda USB są podświetlone.

Dzięki aktywacji usług online w aplikacji Mercedes me inteligentny asystent głosowy może jeszcze sprawniej prowadzić dialog i uczyć się nawyków użytkownika. System rozpoznaje kierowcę i zapamiętuje jego typowe ustawienia lub trasy. W odpowiednim momencie sugeruje spersonalizowane podpowiedzi korzystania z funkcji samochodu, odpowiednio dopasowane do danej sytuacji. Kierowca może odrzucać te sugestie – jednorazowo lub permanentnie. GLA zapamięta to życzenie. Niektóre czynności można aktywować nawet bez wypowiadania hasła „Hej Mercedes”. Ponadto asystent głosowy w razie potrzeby objaśni działanie elementów wyposażenia.
Opcjonalny system dźwięku przestrzennego Burmester® w połączeniu z najnowszą generacją MBUX oferuje immersyjne doświadczenie dźwięku dźwiękowe Dolby Atmos, które zapewnia muzyce więcej głębi. Co więcej, Dolby Atmos dostosowuje się do każdego środowiska odtwarzania, co oznacza, że fani mogą słuchać muzyki z niezrównaną wyrazistością, która pasuje do oryginalnej wizji artysty ze studia.

Cyfrowy dodatek: nowe minigry

Wraz z opcjonalnym pakietem indywidualizacji dla usług Mercedes me connect GLA zyskuje nowy cyfrowy dodatek – to minigry, opracowane specjalnie dla ekranów dotykowych i paneli sterujących na kierownicy. Tym sposobem kompaktowy SUV Mercedes-Benz zamienia się w mobilną konsolę do gier: ci, którzy muszą poczekać w samochodzie lub odbywają postój na ładowanie, mogą grać samodzielnie lub rywalizować z innymi podróżującymi. Obecnie do wyboru są klasyki takie jak Sudoku, Shuffle Puck, Pairs, Match 3 oraz quiz.