Peugeot e-Legend Concept

Marka Peugeot odrywała ważną rolę w każdej rewolucji technologicznej, a teraz bez obaw podchodzi do kwestii transformacji energetycznej z przekonaniem, że za przyjemnością i radością z jazdy za każdym razem kryje się zaawansowana technologia.

Peugeot e-Legend Concept

Oferuje cztery tryby jazdy dostosowane do różnych warunków drogowych i potrzeb kierowcy:

Dwa tryby jazdy autonomicznej:

 • SOFT: sprzyja komfortowi użytkowników. Ograniczenie do minimum wyświetlanych informacji oraz projekcji na ekranie cyfrowym,
 • SHARP: dynamiczna jazda i maksymalne możliwości korzystania z cyfrowego świata (sieci społecznościowych, kalendarza, itp. …).

W trybie jazdy autonomicznej PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT zmienia konfigurację kokpitu:

 • dzięki zastosowanej technologii przewodowego sterowania pojazdem (drive-by-wire), kierownica chowa się pod soundbarem odsłaniając w pełni 49-calowy ekran,
 • przednie fotele odchylają się do tyłu,
 • podłokietniki składają się automatycznie odsłaniając pojemny schowek ze strefą indukcyjnego ładowania smartfonów,
 • podstawowe elementy sterowania pozostają dostępne na wbudowanej w fotel kierowcy środkowej konsoli.

Użytkownicy mogą oddać się swoim ulubionym zajęciom: grać na wbudowanej konsoli gier wideo, oglądać filmy na parabolicznym ekranie centralnym albo na wyświetlaczach umieszczonych w osłonach przeciwsłonecznych.

Dwa tryby jazdy manualnej:

 • LEGEND: tryb jazdy przeznaczony do jazdy na trasie, a także stylistyczne nawiązanie do trzech zegarów legendarnego modelu 504 Coupé oraz cyfrowo imitowane drewno wyświetlane na licznych ekranach,
 • BOOST: dynamiczna i ekscytująca jazda wykorzystująca możliwości potężnego silnika elektrycznego. Niezwykle realistyczny obraz drogi o polu widzenia 180 stopni wyświetlany na wielkim ekranie.

Świat perfekcyjnych dźwięków i cyfrowych technologii

Dzięki współpracy z firmą SOUNDHOUND Inc.®, liderem w obszarze technologii sztucznej inteligencji, PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT oferuje reagującego na polecenia głosowe osobistego asystenta, przystosowanego do jazdy w trybie autonomicznym. Za pomocą jednego, krótkiego zdania kierowca może zmienić tryb jazdy, posłuchać ulubionej playlisty, a nawet otworzyć lub zamknąć elektrycznie sterowane drzwi samochodu. System odpowiada przetworzonym cyfrowo głosem Gilles’a Vidala (dyrektora ds. stylu marki PEUGEOT) i obsługuje aż 17 języków! Wersja przystosowana do produkcji seryjnej będzie dostępna w samochodach marki PEUGEOT w ciągu dwóch lat.

Marka PEUGEOT wraz z firmą FOCAL pracuje nad systemem nagłośnienia przyszłości, który powstanie z połączenia najwyższych standardów z innowacyjnością i zapewni wyjątkowe doznania akustyczne.

Niezależnie od źródła, architektura systemu firmy FOCAL® zapewnia optymalne rozchodzenie się dźwięku. Zastosowany w PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT system jest zwiastunem zintegrowanych systemów nagłośnienia przyszłości, które będą wyposażone w dwie innowacyjne funkcje audio:

 • „mapowania”, które umożliwia przesyłanie komunikatów nawigacyjnych na przykład tylko do kierowcy, podczas gdy pasażerowie słuchają muzyki,
 • „strefowania”, które umożliwia pełną personalizację treści i otacza każdego z pasażerów dźwiękową „bańką”, by nie przeszkadzać pozostałym użytkownikom.

Coupé wpisujące się w najlepsze tradycje marki

PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT nawiązuje do DNA marki i uzupełnia je o nowe elementy łączące bogatą tradycję PEUGEOT z najbardziej zaawansowanymi technologiami w świecie motoryzacji. Marka udowadnia, że naszpikowany ultranowoczesnymi technologiami samochód może być atrakcyjny. Wybór nadwozia Coupé dla samochodu autonomicznego, zastosowanie nowoczesnej stylistyki oraz rozsądne i praktyczne wymiary oraz proporcje nadwozia zapewniają doskonałe doznania z jazdy. Pojawienie się nowych platform do napędów elektrycznych otwiera przed projektantami szerokie spektrum nowych możliwości dzięki wyeliminowaniu ograniczeń technicznych silników spalinowych.

Atletyczna i zmysłowa sylwetka

Przy tworzeniu technologicznej wizji przyszłości projektanci PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT czerpali z dziedzictwa marki, nawiązując do kultowego modelu 504 Coupé. PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT proponuje współczesną interpretację charakterystycznych dla jego poprzednika motywów stylistycznych:

 • lekka, atletyczna i zmysłowa sylwetka o ostro zarysowanych, dynamicznych liniach,
 • maksymalnie przeszklona i wyprofilowana kabina, przesunięta w kierunku tylnej osi.

Z przodu samochód jest rozpoznawalny dzięki charakterystycznemu motywowi trzech pazurów i podwójnym reflektorom. Pod przednimi reflektorami umieszczono elementy systemów wspomagania prowadzenia. Przednia maska płynnie łączy się z błotnikami. Przód został wizualnie podzielony na dwie części, które wyznacza czarna aluminiowa belka, nawiązująca do chromowanych zderzaków ze stali nierdzewnej.

Tylne światła, wykonane w zaawansowanej technologii, są również charakterystyczne dla PEUGEOT i przypominają potrójny ślad pazurów. Wielolistwowe trzecie światło stopu, umiejscowione w górnej części tylnej szyby, zajmuje całą jej szerokość i wykorzystuje efekt odbicia.

Boki nadwozia są podzielone na trzy strefy. Dolna płaszczyzna stanowi przedłużenie platformy pojazdu, a górna przyciąga uwagę dużą przeszkloną powierzchnią zainspirowaną proporcjami dolnej części nadwozia do szyb w PEUGEOT 504 Coupé. Dzięki dużym szybom wnętrze kabiny PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT wypełnia się pięknym światłem. Nadkola mają zaakcentowane wklęsłe przetłoczenie, które z przodu zostało wykorzystane do umieszczenia w nim wlotu powietrza. Całości dopełnia metalowy łuk obramowania szyb bocznych, który jednocześnie eksponuje tylną szybę.
Na widocznym z zewnątrz, zamontowanym u podstawy tylnego słupka ekranie wyświetlane jest spersonalizowane powitanie oraz informacja o stanie naładowania akumulatorów. Na ekranie wyświetla się również ostrzeżenie dla osób z zewnątrz, że samochód porusza się w trybie autonomicznym. W bocznej szybie ukryto dyskretny dotykowy czujnik otwierania drzwi.

Szarość nadwozia została delikatnie przełamana subtelnym odcieniem szampana. W zależności od światła zewnętrznego, kolor zmienia się z chromu odbijającego całe otoczenie na polerowany metaliczny brąz. Efekt ten osiągnięto dzięki technologii podobnej do tej, jaką wykorzystują najwięksi producenci perfum w swoich flakonach.

Wymiary modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT (w mm):

 • długość: 4650,
 • szerokość: 1930,
 • wysokość: 1370,
 • rozstaw osi: 2690.

Auto zostało wyposażone w 19-calowe felgi i seryjnie produkowane opony firmy MICHELIN®.

Materiały najwyższej jakości

Dla uzyskania efektu jasnego, eleganckiego wnętrza, projektanci zdecydowali się na ciepłe materiały, kontrastujące z chłodnymi powierzchniami cyfrowych ekranów. To miła odmiana w świecie zmierzającym w szaleńczym tempie do powszechnej cyfryzacji.

Wraca aksamit, i to w najlepszym wydaniu: gładki, jedwabisty, niezwykle przyjemny w dotyku. Wykorzystano w nim nowoczesny, techniczny splot, który zapewnia większe możliwości w procesie produkcyjnym. Tkanina wytwarzana jest z wykorzystaniem technologii cyfrowych specjalnie dla modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT. Jest ona wykorzystywana jest również w modelach PEUGEOT 3008 i 5008.

W górnej części kabiny oraz w progach zastosowano drewno paldao, dostarczone przez firmę HERVET MANUFACTURIER®. To egzotyczne drewno pozyskiwane z lasów odnawialnych nawiązuje do mebli z lat 60-tych, wykonanych z palisandru lub hebanu. Wyraźne, ciemne żyły charakterystyczne dla tego gatunku drewna wydobywają głębię turkusowego błękitu foteli i podłogi. Ta nowoczesna interpretacja drewna przypomina deski rozdzielcze w wersjach GT modeli PEUGEOT 3008, 5008 i 508.

Przyjemny zapach w kabinie zapewnia dyfuzor, który uwalnia niepowtarzalne nuty zapachowe. Z myślą o modelu PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT studio EX-NIHILO® stworzyło dwa specjalne zapachy.

We wnętrzu dominują cyfrowe elementy lub imitowany cyfrowo obraz prawdziwych materiałów. Projektanci wykorzystali dwa zasadnicze motywy: siatki przecinających się linii przypominających brąz lub imitujących drewno, z jakiego wykonywane są meble. Obraz wyświetlany jest na 16 ekranach o różnych wymiarach, np. na 49-calowym parabolicznymi ekranie umieszczonym pod soundbarem na wprost użytkowników, na 29-calowych ekranach w drzwiach lub 12-calowych ekranach w osłonach przeciwsłonecznych. Powierzchnie cyfrowe idealnie łączą się z otaczającymi materiałami i wtapiają w tło kabiny. Środkowa konsola zapewnia dostęp do głównych elementów sterowania za pośrednictwem pokrętła i 6-calowego ekranu dotykowego. Z lewej strony kierownicy znajduje się panel z przełącznikami cyfrowymi typu „toggle-switch” z menu kontekstowym i możliwością konfiguracji w zależności od trybu jazdy.

Kształt foteli przypominający literę H oraz ich pionowe przeszycia inspirowane są legendarnym modelem PEUGEOT 504 Coupé. Maksymalnie kompaktowe wymiary pozwalają na obniżenie masy, a perfekcyjne wyprofilowanie zapewnia wysoki komfort i stymulujące podparcie ciała dzięki wykorzystaniu pianki z pamięcią kształtu (jak perfekcyjnie skrojony garnitur). Poprzecznie ustawione zagłówki można dostosować do pozycji ciała lub całkowicie schować w siedzenie.

W rozwiązaniu Responsive i-COCKPIT® wykorzystano koncepcję i-COCKPIT®, powszechnie stosowanego w modelach marki. Głównymi elementami tego ergonomicznego rozwiązania jest ekran cyfrowy na wysokości wzroku kierowcy i ultrakompaktowa kierownica.

W 100% elektryczny układ napędowy

Model PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT idealnie wpisuje się w realistyczną wizję transformacji energetycznej marki. Jest zasilany przez 100% elektryczny układ napędowy. Czerpiący energię z akumulatorów o pojemności 100 kWh silnik osiąga moment obrotowy 800 Nm i moc 340 kW, która przekazywana jest na cztery koła. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w niecałe 4 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 220 km/h. Zasięg zgodnie z normą WLTP wynosi 600 km, z czego 500 km jest dostępne już po 25 minutach dzięki szybkiemu ładowaniu. PEUGEOT e-LEGEND CONCEPT hołduje zasadzie „zero ograniczeń technologicznych” i oferuje indukcyjne ładowanie.

Infolinia
801 404 444
pn-pt: 8:00-16:00
Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich