Premiera nowej Hondy Civic Type R 2023

Premiera nowego Civica Type R następuje w momencie, gdy Honda świętuje 25 lat swojego kultowego, wyczynowego hatchbacka i w 50 rocznicę debiutu pierwszego Civica. Model nowej generacji został zaprojektowany tak, by był najszybszym (jak dotąd) wcieleniem Civica Type R, bazującym na długiej tradycji samochodów wyczynowych, inspirowanych duchem wyścigów.

     

Nowa Honda Civic Type R

Inżynierowie Hondy, opierając się na, skoncentrowanym na człowieku, podejściu do dynamiki, designu i użyteczności, zastosowanym podczas opracowywania 11. generacji Civica, doszlifowali każdy jego szczegół, aby stworzyć jeszcze bardziej ekstremalnego Civica Type R. Wprowadzono modyfikacje konstrukcyjne, między innymi wlot powietrza na masce i nowy tylny dyfuzor, które poprawiają właściwości aerodynamiczne, jednocześnie uzupełniając sportową sylwetkę. Type R jest również niższy i szerszy od standardowego Civica, a nowy projekt tylnego spojlera podkreśla smukłą linię dachu, poprawia aerodynamikę i wzmacnia muskularny wygląd samochodu.

Lekkie komponenty i wzrost mocy 2-litrowego, czterocylindrowego silnika benzynowego, pozwoliły uzyskać stosunek mocy do masy należący do najlepszych w tej klasie samochodów. Zmieniony układ kontroli prędkości obrotowych silnika z funkcją auto blip gwarantuje, że zmiana biegów w sześciostopniowej skrzyni manualnej będzie prawdziwą przyjemnością dla kierowcy.

Wnętrze Civica Type R zdominowała sportowa czerwień, lekkie sportowe fotele i elementy sterowania skoncentrowane na kierowcy, które tradycyjnie już wyróżniają wszystkie wyczynowe modele Hondy. Oprócz wstępnie zaprogramowanych trybów jazdy (Comfort / Sport / +R), nowy, indywidualny tryb umożliwia dotychczas niedostępny poziom dostosowania samochodu do potrzeb i upodobań kierowcy, pozwalając mu na personalizację charakterystyki takich parametrów, jak reakcje przepustnicy i reakcje układu kierowniczego. Pokładowy rejestrator danych Honda Log R posiada ulepszone monitorowanie oraz innowacyjną funkcję punktacji, która pomaga kierowcy w poprawianiu swoich wyników na torze.

Podobnie, jak wszystkie modele Type R Hondy, Civic Type R otrzymał ikoniczny karmazynowo-czerwony znaczek “H”, który nawiązuje do ducha wyścigów obecnego w Hondzie od powstania firmy. Sukcesy wyścigowe samochodów Hondy sięgają 1965 roku, kiedy podczas Grand Prix Meksyku zwycięstwo odniósł Richie Ginther i jego bolid RA272 Formuły 1™, wyróżniający się białym malowaniem z czerwonym, wschodzącym słońcem, umieszczonym między miejscem kierowcy, a numerem startowym. Honda nadal przekracza granice osiągów w sportach motorowych, a najnowsza generacja Type R ustanowiła niedawno nowy rekord okrążenia samochodu z napędem na przednią oś na słynnym z wyścigów F1 torze Suzuka w Japonii.