Renault 4EVER Trophy – powrót ikony francuskiego producenta

Renault 4 to więcej niż samochód – to prawdziwa ikona. Samochód, sprzedany w liczbie ponad 8 milionów sztuk w ponad 100 krajach na przestrzeni 60 lat. Jest wielopokoleniowym autem, wybieranym przez osoby o różnym statusie materialnym. Doskonale sprawdza się w mieście, jak również w najbardziej oddalonych obszarach wiejskich, bo jest wielofunkcyjne. Wykorzystywane w pracy, podczas podróży, do transportu itd. Skromne, a zarazem modne, szykowne i jednocześnie popularne, podbiło serca kobiet i mężczyzn.

     

Renault 4EVER Trophy 2022

Mimo że jego produkcję zakończono 30 lat temu, Renault 4 wciąż jest gwiazdą. Jest jednym z pierwszych youngtimerów, a podczas 4L Trophy, nieprzerwanie od 25 lat, demonstruje swoją wszechstronność i wytrzymałość. Tym samym wciąż zyskuje sympatię, szczególnie młodych ludzi.

Samochód koncepcyjny 4EVER Trophy, po raz pierwszy zaprezentowany przez Renault podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego 2022, jest drugą, po Renault 5 Prototype, reinterpretacją kultowego modelu marki, który jest owocem planu strategicznego Renaulution. Renault czerpie ze swojej historii, aby budować zelektryfikowaną przyszłość.

Odważna nowoczesna interpretacja

Samochód koncepcyjny Renault 4EVER Trophy przywołuje i ożywia wspomnienia. Pod muskularną sylwetką skrywa oczywiste nawiązanie stylistyczne do Renault 4. Wydobywa najważniejsze cechy oryginału:

  • sylwetkę auta można z miejsca rozpoznać po charakterystycznej masce i skośnym tyle z wystającym zderzakiem,
  • boczne szyby w kształcie zaokrąglonego trapezu są umieszczone dokładnie nad tylnym kołem,
  • przednia część błotników jest gładka – bez wbudowanych elementów stylistycznych czy świateł,
  • błotniki zaczynają się dopiero nad osłonami nadkoli i dochodzą do zderzaka.

Projektanci harmonijnie połączyli styl retro z wyszukaną i zaawansowaną technologicznie linią nadwozia. Show car zwraca uwagę potężnymi kształtami i dopracowanym grillem. Perfekcyjnie zarysowane łuki i połączenia między elementami karoserii świadczą o doskonałym opanowaniu technologii i podkreślają precyzję wykonania i nowoczesność auta. Tak samo dokładnie został wykończony dach.

   Renault 4 jest mitycznym samochodem. A mit ma to do siebie, że jest wiecznie żywy. I dziś chcemy położyć nacisk na ten właśnie uniwersalizm Renault 4. To samochód, który podoba się każdemu. Chcemy odnaleźć ten wymiar w nowoczesnej interpretacji tego modelu wyposażonej w napęd elektryczny. – Luca de Meo, CEO RENAULT S.A

Aby podkreślić nowoczesność 4EVER Trophy, zdecydowaliśmy się na minimalistyczną stylistykę high tech, bez żadnych zbędnych elementów. Wszystkie detale zostały starannie dopracowane. Musieliśmy znaleźć właściwe rozwiązania stylistyczne zarówno dla tych, którzy pamiętają Renault 4, jak i dla młodych pokoleń. – Gilles Vidal, dyrektor designu Renault

     

Charakterystyczny układ świateł

4EVER Trophy proponuje nowoczesną interpretację charakterystycznej poziomej osłony chłodnicy Renault 4 z okrągłymi reflektorami wyposażonymi w technologię LED matrix. Innowacyjne rozwiązanie stylistyczne nadaje samochodowi mocną osobowość. Owalne tylne światła pomimo wprowadzonych zmian również bardzo przypominają oryginał. Były jednym z charakterystycznych elementów dawnego Renault 4.

Lekka terenowa maszyna stworzona dla odkrywców

Wystarczy spojrzeć na show car 4EVER – jego terenowy wygląd budzi zew elektrycznej przygody, która czeka z dala od przetartych szlaków. Elektryczny napęd znajdzie się również w przyszłym seryjnie produkowanym samochodzie.