Renault R5 Turbo 3E – stworzone do driftu

Światowa premiera showcaru Renault R5 TURBO 3E odbyła się 25 września podczas konkursu Chantilly Arts et Elegance 2022, a od 17 października auto będzie prezentowane na Międzynarodowym Salonie Samochodowym 2022 w Paryżu.

     

Renault R5 Turbo 3E

W 100% elektryczny showcar to współczesny hołd złożonych jednej z najbardziej kultowych, sportowych wersji tego modelu, Renault 5 Turbo oraz Turbo 2, w ramach obchodów 50-lecia Renault 5. Nazwa modelu R5 TURBO 3E zawiera cyfrę „3” dla zaznaczenia ciągłości z Turbo 2 oraz literę „E” jako symbol napędu elektrycznego.

   „R5 TURBO 3E łączy w sobie ultratechniczny design i wybujałe formy z licznymi odniesieniami do sportu samochodowego oraz do świata gier wideo. Takie połączenie przenosi showcar w sferę nowoczesności i technologii na pograniczu świata realnego i wirtualnego. Czystej krwi elektryczny „drifter” pokazuje, że napęd elektryczny również może dawać „fun” i niesamowite osiągi!” – zaznacza Gilles Vidal, dyrektor designu Renault.

R5 TURBO 3E to kolejny przykład, po Renault 5 Prototype, „elektrycznego renesansu” flagowego modelu marki. Renault elektryzuje swoją historię, by lepiej przygotować swoją przyszłość – w 2030 roku wszystkie samochody marki oferowane w Europie będą miały w 100% elektryczny napęd.

Nowa interpretacja Renault 5 Turbo 2 łączy wybujałe formy i pierwszorzędne osiągi. To dość zaskakująca kombinacja w takim konkursie elegancji jak ten w Chantilly, która niemniej wpisuje się w profil imprezy – „mariażu samochodów przyszłości i mody”.

Podczas parady samochodów modelka i kierowca w R5 TURBO 3E ubrani będą w oryginalne kombinezony zaprojektowane przez renomowany dom mody La Fameuse. Marka jest znana z wyjątkowych ubrań – sportowych i zarazem eleganckich. Kombinezony marki nawiązują do kanonów i kolorystyki vintage Renault poprzez wykorzystanie dawnych logo i koszulek z wizerunkiem marki w połączeniu ze współczesnym designem. Są swoim przeciwieństwem, a jednocześnie się uzupełniają: biel dla kobiety i czerń dla mężczyzny, odwrócone ściągacze na ramionach i nogawkach, wstawki w nogawkach w kształcie litery X u kobiety i w formie rombu u mężczyzny. Pikowany materiał nawiązuje do strojów sportowych i jest łączony z nadrukiem monogramu Renault.

Super osiągi do driftingu

Przeznaczone do jazdy wyczynowej na torze R5 TURBO 3E jest super „drifterem” z napędem elektrycznym przenoszonym na tylne koła. Tak jak jej kultowy przodek, jest samochodem dwumiejscowym z jednostką napędową umieszczoną z tyłu. Są to dwa silniki elektryczne, z których każdy napędza jedno koło. Akumulatory umieszczono w centralnej części pojazdu pod podłogą.

Układ napędowy R5 TURBO 3E, zamontowany na podwoziu o konstrukcji rurowej, obudowany płaską podłogą i chroniony klatką bezpieczeństwa homologowaną przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA), osiąga łączną moc 280 kW (380 KM) i natychmiast dostępny moment obrotowy 700 Nm.

Ta „rakieta” nowej generacji jest w stanie pokonać 100 metrów ze startu zatrzymanego w zaledwie 3,5 sekundy (3,9 sekundy w trybie Drift) osiągając prędkość maksymalną 200 km/h. Akumulator o pojemności 42 kWh pozwala na nieograniczoną jazdę w ciągu kilku okrążeń driftingu lub udział w trudnej gymkhanie. W ostatnich z wymienionych manewrów kąt skrętu kół przekraczający 50° ułatwia omijanie przeszkód.

Do łatwiejszego rejestrowania osiągów uzyskanych w czasie jazdy, R5 TURBO 3E posiada około dziesięciu uchwytów do mocowania kamer wewnątrz pojazdu i na zewnątrz. Można przykładowo obserwować jazdę z poziomu przednich reflektorów lub lusterek bocznych. Są to doskonałe miejsca do zamocowania kamer, by uzyskać wspaniałe obrazy z sesji driftingu.