Samochód Elektryczny Na Firmę - Jak Go Rozliczyć

Zakup samochodu elektrycznego na firmę — Jak rozliczać w firmie zakup samochodu elektrycznego, ile wynosi amortyzacja?


    Samochody elektryczne to stosunkowo świeża opcja, z której coraz częściej korzystają także przedsiębiorcy, głównie zagraniczni. W Polsce udział samochodów napędzanych prądem w sprzedaży jest wciąż dość znikomy (w 2018 roku było to ledwie 0,2%). Krąży bowiem na ich temat wiele, często sprzecznych, informacji, co wiele osób od razu zniechęca do zgłębiania tematu. Tymczasem samochód elektryczny może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm i osób prowadzących działalność elektryczną.


Zalety firmowego auta elektrycznego


    Kwestie związane z rozliczaniem pojazdów elektrycznych użytkowanych w ramach działalności gospodarczej reguluje Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 roku. Zapisy tego dokumentu nadają pewne przywileje kupującym samochody elektryczne na użytek firmowy, co dodaje zalet tej opcji.


Po pierwsze, nabywca jest zwolniony z akcyzy, jeśli tego typu pojazd jest sprowadzany zza granicy. Obejmuje to także leasing aut z zagranicy.


Oprócz tego, dla samochodów napędzanych energią elektryczną obowiązuje większy limit odpisu z tytułu zużycia. Użytkując auto elektryczne, przedsiębiorca może wpisać do kosztów uzyskania przychodu odpisy do wartości 30 000 euro (w przeliczeniu na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania). Jest to aż o 10 000 euro więcej niż w przypadku spalinowego samochodu osobowego.

Jeśli auto elektryczne użytkowane w działalności gospodarczej pozostaje pojazdem prywatnym, tj. nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych, przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki. Obejmuje to także wypożyczanie i wynajem długoterminowy dla firm.

długoterminowy wynajem samochodu dla firm


W przypadku użytkowania w działalności gospodarczej prywatnego (w tym także wynajmowanego) pojazdu elektrycznego, przedsiębiorca może także odliczyć 50% podatku VAT od kosztów eksploatacyjnych, poniesionych na cele firmowe, dokładnie tak samo, jak przy tradycyjnym samochodzie.

Oprócz zalet wynikających z określonych przepisami przywilejów użytkowania, pojazdy elektryczne mają jeszcze jeden ważny plus — niższe koszty eksploatacyjne. Ładowanie napędu elektrycznego jest bowiem obecnie tańsze niż paliwo. Firmowe auto elektryczne to także tańsze ubezpieczenia i przeglądy.

Ponadto do zakupu fabrycznie nowego auta z napędem elektrycznym będzie można uzyskać dotacje — zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii (projekt z dnia 4 lipca 2019 roku) dopłata taka wynosić będzie do 37 500 zł przy koszcie zakupu nieprzekraczającym 125 tys. złotych.
 

Rozliczanie firmowego samochodu elektrycznego


    Dokładnie tak samo, jak w przypadku samochodu spalinowego, przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji związanej poniesionymi wydatkami i sporządzania zestawienia kosztów. Jeśli pojazd elektryczny jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych, związane z jego eksploatacją wydatki (w te poniesione na „paliwo”) mogą być wpisane do kosztów przychodów działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019 roku, pełna wartość tych wydatków może być odpisana jedynie przy zadeklarowaniu użytkowania pojazdu wyłącznie w celach firmowych. Jeśli samochód jest użytkowany także prywatnie, kwota odliczenia jest zmniejszona do 75% poniesionych wydatków. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że przy ładowaniu w warunkach firmowych (np. biuro w domu) do rozliczenia tych kosztów potrzebny będzie osobny licznik.

Rozmowa z przedstawicielem firmy


Jak wygląda kwestia amortyzacji samochodów elektrycznych na firmę?


    Zasadniczo amortyzacja samochodów elektrycznych nie odbiega od amortyzacji samochodu spalinowego. Właściwie jedyną różnicą są wyższe limity amortyzacyjne — po ostatnich zmianach wartość ta wynosi aż 225 000 złotych (dla porównania na spalinowy lub hybrydowy obowiązuje 150 000 zł). Ma to jednak znaczenie tylko przy zakupach luksusowych modeli.

Nadal najbardziej popularną (zwłaszcza wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) metodą amortyzacji samochodów osobowych pozostaje amortyzacja liniowa. W jej ramach dokonuje się równych odpisów amortyzacyjnych w trakcie całego okresu amortyzacji. Pierwszy z nich przypada na miesiąc następujący po miesiącu, w którym wprowadzono do ewidencji środek trwały. Samochód osobowy wiąże się najczęściej ze standardową stawką rzędu 20% wartości początkowej, co przekłada się na 5-letni okres amortyzacji (741 numer Klasyfikacji Środków Trwałych).

Co dokładnie wliczane jest w wartość początkową? Według art. 22g ust. 1 pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to cena nabycia samochodu wraz z kosztami związanymi z jego zakupem poniesionymi przed dniem przyjęcia do użytkowania. Wliczają się więc w nie m.in. koszty transportu, ubezpieczenia w drodze, opłaty za tablice i dowód rejestracyjny oraz prowizje (np. przy zakupie przez pośrednika). Jeśli pojazd pochodzi z importu, doliczane jest także cło i podatek akcyzowy (który nie ma zastosowania przy pojazdach elektrycznych). Można ją zaś obniżyć, odliczając podatek VAT (o ile jest to możliwe, oczywiście).

A może leasing?


    Jak już wspomnieliśmy, przywileje związane z zakupem firmowego auta z napędem elektrycznym mają także zastosowanie przy leasingu. Stanowi on więc realnie opłacalną alternatywę, nad którą warto się zastanowić. Tym bardziej że usługa obejmuje także samochody zakupione za granicą. Serwis autoefl.pl posiada produkt na leasing w EFL samochodu z Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Oferta ta dotyczy także aut elektrycznych.

Podsumowanie


    Zakup firmowego auta z napędem elektrycznym to obecnie atrakcyjna opcja, ze względu na udogodnienia i przywileje przewidziane w aktualnych przepisach prawnych (np. zwolnienie z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu). To także znacznie niższe koszty eksploatacyjne sprawiające, że mimo wyższej ceny, zakup zwróci się już po kilku latach.

Infolinia
(71) 377 74 44
pn-pt: 8:00-16:00
Czat z doradcą
Porozmawiaj
online
Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich