Światowa premiera nowej Toyoty Yaris z napędem hybrydowym czwartej generacji

Nowa Toyota Yaris została zaprojektowana, by sprostać rosnącym wyzwaniom codziennego życia w mieście. To pierwszy samochód segmentu B został zaprojektowany w technologii Toyota New Global Architecture (TNGA). Jego konstrukcja opiera się na nowej platformie GA-B, zaś źródłem napędu jest zastosowany po raz pierwszy układ hybrydowy 4. generacji z 3-cylindrowym silnikiem, również opracowany w technologii TNGA.

Wyróżnikiem nowego Yarisa są także udoskonalone systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego, które wraz ze sztywną, odporną konstrukcją opartą na platformie TNGA sprawiają, że jest to obecnie najbardziej bezpieczny samochód miejski na świecie.

 

Toyota Yaris Hybrid

Atrakcyjny design i inteligentny układ komponentów na platformie TNGA

Mocny i zwarty design nadwozia podkreśla zwinność i dynamikę Yarisa. Toyota skróciła nadwozie nowego modelu o 5 mm, zarazem zwiększając rozstaw osi o 50 mm. To sprawia, że auto jest równie zwinne i łatwe w manewrowaniu jak dotąd, zaś wnętrze zyskało imponującą przestronność oraz większy komfort.

Platforma GA-B pozwoliła na obniżenie wysokości samochodu o 40 mm, a niżej położona deska rozdzielcza przyczynia się do poprawy widoczności do przodu. Poszerzenie auta o 50 mm przekłada się na większą przestronność na przednich fotelach i tylnej kanapie, zaś zwiększony rozstaw kół na obu osiach komponuje się z niższą i szerszą sylwetką nowego Yarisa.

Z przodu najbardziej widoczny jest duży grill i umiejscowione centralnie logo Toyoty. Nowe lampy przednie zbudowano w technologii LED, zaś kierunkowskazy i światła do jazdy dziennej zostały zintegrowane w jeden moduł diodowy.

We wnętrzu pojawiły się nowe, wysokiej jakości materiały, takie jak innowacyjna odmiana filcu na panelach drzwi i miękkie tworzywo na desce rozdzielczej. Interfejs użytkownika obejmuje trzy wzajemnie wspierające się wyświetlacze: ekran dotykowy Toyota Touch na konsoli centralnej, wyświetlacz Multi-Information Display między zegarami oraz 10-calowy, kolorowy wyświetlacz projekcyjnym na przedniej szybie Head-up Display. Nowy Yaris może być wyposażony także w inne systemy i funkcje hi-tech, jak bezprzewodowa ładowarka indukcyjna, podgrzewana kierownica czy specjalne oświetlenie typu „ambient” wokół kierowcy.

Samochód, który przyjemnie się prowadzi

Nowy Yaris to pierwszy samochód segmentu B zaprojektowany w architekturze TNGA. Dzięki nowej platformie GA-B auto jest stabilne i szybko oraz precyzyjnie reaguje na działania kierowcy. Fotel kierowcy znajduje się niżej i dalej od kierownicy (o 60 mm do tyłu w porównaniu z obecnym Yarisem), przyczyniając się do obniżenia środka ciężkości, lepszej ergonomii i szerszego zakresu regulacji.

Środek ciężkości umieszczono o 15 mm niżej niż w aktualnym modelu, co poprawia charakterystykę bezwładności samochodu. Auto zostało również lepiej wyważone – zarówno między przodem i tyłem, jak i prawą i lewą stroną. Nowo zaprojektowane elementy zawieszenia – z przodu kolumny McPhersona, z tyłu belka skrętna – otrzymały usprawnienia strukturalne, jak przednie amortyzatory o zmniejszonym tarciu wewnętrznym oraz sprężyny o miękkiej charakterystyce przy znacząco zwiększonej sztywności skrętnej tylnego zawieszenia. Większa sztywność to jednak głównie zasługa platformy GA-B.

Nowy napęd 1.5 Hybrid Dynamic Force

Od wprowadzenia do sprzedaży pierwszego Priusa w roku 1997, Toyota Motor Corporation sprzedała na całym świecie ponad 14 milionów aut hybrydowych – w tym 2,5 mln w Europie. Yaris Hybrid, pierwszy samochód z pełnym napędem hybrydowym w segmencie B, miał premierę w 2012 roku. Od tego czasu znalazł 500 000 nabywców w samej Europie, w ogromnym stopniu przyczyniając się do upowszechniania świadomości i wiedzy na temat hybrydowej technologii Toyoty i jej zalet.

Napęd hybrydowy 4. generacji był testowany w różnych miastach Europy, w tym w Rzymie, Paryżu czy Darmstadt. Wyniki tych testów poskazują, że w środowisku miejskim pracuje on w bezemisyjnym trybie elektrycznym przez niemal 80% czasu jazdy. Układ Hybrid Dynamic Force z silnikiem 1.5 to kolejna konstrukcja z serii obejmującej systemy hybrydowe 2.0 i 2.5, które weszły na rynek w modelach Corolla, RAV4 i Camry.