Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad skorzystaniem z wynajmu długoterminowego samochodów? A może jednak chciałbyś wybrać leasing, ale nie wiesz czy to dobry pomysł? Jesteś ciekawy jakie są za i przeciw każdego z tych rozwiązań? Dobrze trafiłeś! Ten artykuł pomoże Ci wyjaśnić wątpliwości oraz doradzi z jakiej oferty powinieneś skorzystać, aby dobrze dopasować ją do swoich potrzeb.
Ogólnie leasing polega na dzierżawie samochodu od firmy leasingowej (która pojazd kupiła), w zamian za wpłatę wkładu własnego i spłacanie comiesięcznych rat. Samochód taki możemy wykupić po upłynięciu czasu umowy za dużo niższą cenę niż jego wartość rynkowa (zazwyczaj 1% wartości początkowej auta). Mówiąc o leasingu możemy wyodrębnić dwie najbardziej interesujące nas opcje: leasing finansowy dla przedsiębiorców oraz leasing konsumencki dla osób nieposiadających działalności gospodarczej.
Leasing konsumencki to dość konkurencyjna oferta w porównaniu do tradycyjnego kredytu. Firmy leasingowe mają w ofercie szeroką flotę samochodów, coraz częściej nie tylko nowych, ale również używanych, a comiesięczna rata jest dużo niższa niż rata klasycznego kredytu. Umowę podpisuje się najczęściej na okres 3-4 lat, z wkładem własnym lub bez. Leasingodawca często oferuje również takie usługi dodatkowe, jak serwisowanie auta, przedłużona gwarancja lub ubezpieczenie. Wraz z końcem umowy, klient może zdecydować się na wykupienie samochodu na własność, spłacenie raty balonowej (wynosi ona zwykle 30-50% wartości samochodu) lub pozostawienie samochodu u dealera. Co ważne, zawarcie takiej umowy nie wywołuje żadnych skutków podatkowych dla klienta.
Leasing dla przedsiębiorcy to również kuszący sposób nabycia nowego samochodu. Prowadząc działalność gospodarczą i biorąc samochód w leasing, przedsiębiorca ma możliwość odpisania kosztu raty leasingu od uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć swój podatek. Dzięki temu końcowa cena transakcji może być czasami równa cenie samochodu.
Sprawdź naszą ofertę leasingu dla przedsiębiorców.
Istnieje również trzecia możliwość - wynajem długoterminowy. Tak na prawdę to również rodzaj leasingu, a mianowicie mowa tu o leasingu operacyjnym samochodów z ich obsługą. Główna różnica polega na tym, że samochód cały czas jest własnością firmy wynajmującej i nie wykupujemy go po zakończeniu umowy. Jest to oczywiście możliwe, jednak na dość niekorzystnych warunkach. Co do samej umowy, jest ona krótsza niż zwykła umowa leasingowa - zwykle zawierana jest na okres 2 lat. Płacimy abonament, ale nie wykupujemy samochodu.
Dla potrzeb tego artykułu rozpatrzymy ofertę jaką oferuje leasing samochodu i wynajem z perspektywy przedsiębiorcy. Mimo wszystko, nadal najczęściej korzystający z tych ofert, to osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Biorąc samochód w leasing masz przede wszystkim możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. W domyśle jest on już Twój i, po wpłacie wkładu własnego, spłacasz jedynie raty, na które składa się wartość pojazdu oraz marża. Później możesz wykupić pojazd za symboliczną kwotę. Wysokość opłat miesięcznych zależy głównie od ceny wykupu: im wyższa cena wykupu tym niższa będzie rata leasingowa. Istotną informacją, z punktu widzenia przedsiębiorcy, będzie wiadomość, że koszty rat, jakie niesie za sobą leasing można odpisać od przychodu i tym samym obniżyć podatek, który należy zapłacić prowadząc działalność. Niewątpliwym plusem leasingu jest również brak limitu kilometrów, a tym samym wysokich opłat za ich przekroczenie.
Taki samochód należy oczywiście ubezpieczyć - możemy zrobić to sami, jednak czasem firma leasingowa będzie wymagała, aby takie ubezpieczenie wykupić u nich. W EFL S.A masz wybór. Współpracujemy z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi, więc to od Ciebie zależy, w której z nich ubezpieczysz leasingowany samochód.
Możemy również skorzystać z innych dodatkowych usług, takich jak serwisowanie samochodu, przeglądy okresowe czy wymiana i przechowywanie opon zimowych/letnich. Ważne, że ceny takich pakietów usług możemy negocjować, ponieważ w domyśle chcemy kupić samochód. Gdybyśmy jednak chcieli zrezygnować z wykupu auta, mamy taką możliwość - w umowie będzie bowiem zapis o z góry ustalonych warunkach na jakich możemy samochód zwrócić.
Ważną kwestią podczas korzystania z leasingu jest ubezpieczenie samochodu, czy to na wypadek zniszczenia, czy kradzieży. Dopuszczalne są niewielkie defekty karoserii, jednak za duże szkody będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli do wypadku dojdzie podczas trwania umowy, leasingodawca będzie żądał od nas natychmiastowej spłaty samochodu, a jego wartość będzie traktowana jako koszt nowego samochodu. Natomiast ubezpieczenie pokryje jedynie wartość samochodu w chwili zdarzenia. Samochody leasingowane w EFL S.A obowiązkowo muszą mieć wykupiony pełny pakiet OC/AC/NW. Chroni to przedsiębiorcę przed niespodziewanymi i dużymi wydatkami związanymi z wypadkiem samochodowym.
Podsumowując, w leasingu:
Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, jest to opcja droższa od tradycyjnego leasingu (mimo niższego kosztu miesięcznego), natomiast zdecydowanie bardziej wygodna. Firmy oferujące wynajem długoterminowy oferują szeroką flotę pojazdów - możemy wypożyczyć zarówno nowy samochód, jak i używany - a już po roku możemy wymienić auto na nowe. W przypadku najmu terminowego umowa trwa zwykle około 2 lata i w tym czasie jesteśmy zobowiązani do opłacania stałego abonamentu za użytkowanie pojazdu. Nie musimy wpłacać wkładu własnego, ponieważ nie spłacamy samochodu - jedynie go wynajmujemy. Koszty miesięczne w przypadku wynajmu długoterminowego zależą między innymi od tego, z jakich usług będziemy chcieli skorzystać. Niestety, często będziemy zmuszeni zapłacić za dodatkowe usługi, tj. rejestrację pojazdu, ubezpieczenie, opłaty za przeglądy, opłaty za serwisowanie (naprawy i wymiany części eksploatacyjnych), itp.
Jednak pełna obsługa zewnętrzna samochodu jest również niewątpliwym plusem w wynajmie długoterminowym. Owszem, jesteśmy zmuszeni do wykupu pewnego pakietu usług, zapewne za wyższą cenę, jednak w zamian za to nie musimy załatwiać niczego więcej poza podpisaniem umowy i terminowym uiszczaniu miesięcznego abonamentu. W naszym zakresie pozostają jedynie opłaty za paliwo i czuwanie, aby nie przekroczyć zawartego w umowie limitu kilometrów. Ponieważ wynajem długoterminowy samochodu przewiduje określoną ilość kilometrów, które możemy przejechać, każdy następny kilometr może nas kosztować dodatkową opłatę, nawet do złotówki za kilometr. Od wysokości tego limitu zależy również wysokość opłaty abonamentowej. Możemy natomiast wykupić usługę, w której będziemy płacić niższą stalą opłatę za użytkowanie samochodu oraz opłatę odpowiednią do ilości przejechanych kilometrów.
Z racji, że samochód zostaje ubezpieczony przez firmę, ewentualne szkody nie liczą się do bilansu korzystającego. Jednak oznacza to, że nie zyskujemy również zniżek za bezszkodową jazdę i możemy stracić te już wypracowane - chyba, że wykupimy ubezpieczenie na własną rękę.
Jeśli chodzi o plusy jakie ma wynajem długoterminowy dla przedsiębiorcy, to będzie to na pewno możliwość wliczenia wydatków na wynajem w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Decydując się na wypożyczenie samochodu nie ryzykujemy obciążenia firmy, a sam wynajem nie wymaga oraz nie zmniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa (inaczej niż biorąc pod uwagę leasing). Wynajem długoterminowy to opcja korzystania z pojazdu łatwo dostępna zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, ale również dla osób fizycznych.
Leasing, po zakończeniu umowy, daje nam możliwość wykupu samochodu. Wynajmując samochód również mamy taką możliwość, ale za wartość rynkową samochodu w chwili zakończenia umowy. Perspektywa bezproblemowego korzystania z samochodu jest kusząca, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to nasz samochód. Po zakończeniu umowy, rzeczoznawca będzie sprawdzał pojazd bardzo drobiazgowo, a wszystkie uszkodzenia będą naprawiane w ASO, co skutkuje dodatkowymi, wysokimi opłatami, nawet za najdrobniejsze uszkodzenia. W przypadku chęci skrócenia najmu, musimy się również liczyć z poniesieniem określonej w umowie kary.
Podsumowując, plusy i minusy obu opcji zależą w głównej mierze od tego czy zależy nam na tym, aby po zakończeniu umowy posiadać samochód, czy móc go bezproblemowo zwrócić i wymienić na inny. Jeśli chcemy zostać posiadaczami pojazdu, lepiej będzie skorzystać z oferty leasingu, ponieważ umożliwia ona wykup pojazdu za dużo niższą cenę niż jego wartość rynkowa. Natomiast jeśli chcemy korzystać z samochodu przez krótszy okres czasu, a następnie wymienić go na nowy, lepszy niż leasing będzie wynajem długoterminowy samochodów. Opcja pierwsza będzie dla nas tańsza, ponieważ nie będziemy musieli płacić firmie leasingującej za dodatkowe usługi, takie jak serwisowanie samochodu, natomiast, jeśli wolimy zapłacić więcej i nie mieć takich spraw na głowie - skorzystajmy z oferty wynajmu pojazdu.