Auto Z Niemiec - Czy Warto Je Kupić I Jak To Zrobić Bezpiecznie?

Auto z Niemiec - czy warto kupić?


Kiedy w 2004 Polska została członkiem Unii Europejskiej, szeroko otwarły się dla naszych rodaków zachodnie rynki, również rynek motoryzacyjny. Do Polski zaczęły być masowo sprowadzane samochody osobowe w doskonałym stanie technicznym, o niskim przebiegu i wspaniałym wyposażeniu. Obecnie mówi się, że coraz trudniej jest sprowadzić auto rzeczywiście warte swojej ceny. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może jednak wciąż zakup samochodu z Niemiec jest dobrym pomysłem? A jeśli jest - to jak to zrobić, aby być zadowolonym? Na co zwracać uwagę, jakie elementy sprawdzić i jakich formalności dopilnować jeśli skupujesz i samochody z przeznaczeniem na polski rynek? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

nowoczesny samochód


Dlaczego kupujemy auta z Niemiec?


Nasi najbliżsi zachodni sąsiedzi znani są ze swojego zamiłowania do nowych, zadbanych samochodów w doskonałym stanie wizualnym i technicznym. Cenią sobie wysoką jakość, komfortowe wyposażenie i niezawodność. A więc gdy niektórzy z nas jeżdżą swoim samochodem aż do czasu, kiedy będzie on praktycznie całkowicie wyeksploatowany, przeciętny Niemiec wymienia je na nowe - szacuje się, że rocznie naród ten kupuje aż 10 milionów samochodów, płacąc za nie nieco ponad 30 tys. Euro za nowe oraz prawie 12 tys. Euro za używane auto. Co ciekawe, zwykle po dwóch, trzech latach - wymieniają je na nowe.

Dzięki takiemu podejściu z Niemiec można bez trudu sprowadzić samochód o przebiegu nie przekraczającym 100 000 km. Oczywiście, jeśli interesuje nas auto w niskiej cenie, można kupić także takie z wyższym przebiegiem.

Warto również zaznaczyć, że Niemcy o swoje samochody bardzo dbają, eliminując wszelkie usterki, a każdy samochód, który wraca do sprzedawcy po okresie użytkowania (na przykład w umowie leasingowej), jest poddawany starannym procesom pielęgnacyjnym. Mają one na celu usunięcie śladów eksploatacji pojazdu - wnętrze jest odświeżane, karoseria polerowana, uszkodzenia naprawiane. Dzięki temu do ponownej sprzedaży trafia auto wyglądające jak nowe.


Wydawać by się więc mogło, że Niemcy to prawdziwy raj dla zainteresowanych zakupem pojazdu wysokiej jakości. I rzeczywiście może tak być, pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednim zapasem gotówki. Jeśli natomiast planujesz kupić auto w niskiej cenie, na przykład do 20 tys. zł dla klientów mniej zamożnych, warto być gotowym na pewnego rodzaju kompromis. Przykładem może być leasing. Nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na zakup idealnego auta, ale Twoi klienci chcą jeździć dobrym, w miarę nowym samochodem w doskonałym stanie? Wtedy leasing jest najlepszym z możliwych wyjść. Zapraszamy na nasze aukcje EFL.

Auto z Niemiec - zagrożenia


Obecnie problemem, którego genezy można dopatrywać się między innymi właśnie w ogromnej popularności niemieckich samochodów, jest naprawianie samochodów, które dawniej zostałyby po prostu zezłomowane. Są to samochody kompletnie zniszczone przez korozję, rozbite, zalane lub przerażająco stare. "Na szybko" wykonany remont pozwala je podrasować i doprowadzić do stanu, w którym można je sprzedać szukającej okazji osobie z zagranicy. Najczęściej jednak nie są warte swojej ceny, nawet biorąc pod uwagę, że jest zadziwiająco niska.

Naprawdę nowy, mało wyeksploatowany samochód w świetnym stanie bez uszkodzeń musi swoje kosztować, a jego cena będzie wyższa niż identycznego egzemplarza o takich samych parametrach kupionego na terenie Polski. Czy więc da się kupić auto z Niemiec, które poza tym, że będzie w miarę młode i w dobrym stanie technicznym, to jeszcze koszt jego zakupu będzie na tyle przystępny, że opłaci się sprowadzić je do Polski i sprzedać dalej? Oczywiście, że tak. Trzeba jedynie wiedzieć jak i gdzie go szukać, na co zwracać uwagę przy zakupie, jakie elementy sprawdzić oraz jakich dokumentów wymagać od sprzedawcy.

Dlaczego leasing?

Zwykle zakup pojazdu z Niemiec wygląda następująco - zainteresowany przegląda popularne serwisy motoryzacyjne, drukuje interesujące go ogłoszenia, dzwoni do ogłoszeniodawców pytając o najważniejsze dane (jeśli zna niemiecki, ale zakładamy, że osoby prowadzące biznes go znają)) i rusza w drogę z lawetą pewny, że informacje przekazane mu są prawdziwe i rzetelne. Na miejscu często czeka na niego gorzkie rozczarowanie - pojazd jest, owszem, tani i model się zgadza, ale już stan techniczny pozostawia do życzenia znacznie więcej niż ujęto w ogłoszeniu. Tak bywa w przypadku handlarzy, inaczej oczywiście ma się sprawa z markowymi salonami i renomowanymi komisami, ale w nich, jak już mówiliśmy, ceny też nie należą do najniższych. Takie postępowanie może więc być szalenie ryzykowne - ponosimy dodatkowe, znaczne koszty na podróż, poświęcamy mnóstwo czasu, a wracamy do kraju z niczym.

rozmowa z przedstawicielem firmy leasingowej


Jak więc podejść do tego zadania? Jak kupić auto z Niemiec, nie przepłacić, nie kupić ładnie zapakowanego złomu i nie zwariować? Czy w ogóle warto? Czy dobrą  alternatywą będzie leasing samochodów z Niemiec? Tak - to w większości przypadków optymalne wyjście, bowiem klient może cieszyć się z faktu posiadania samochodu oczekiwanej jakości, ale także rozłożyć płatność za niego na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Natomiast sam przedsiębiorca sprowadzający samochody otrzymuje za ich sprzedaż pełne kwoty, bez ponoszenia ryzyka związanego z płatnością ratalną.

Jak kupić auto z Niemiec?

Obecnie coraz więcej firm korzysta z możliwości finansowania zakupu samochodu, jaką jest leasing, a część firm oferuje opcję leasingu pojazdów zagranicznych. Zanim opowiemy o tym, jakie prosty i bezpieczny może być proces kupna samochodu z Niemiec, przedstawimy Wam jakie formalności i dokumenty należy załatwić aby móc sprowadzić auto z zagranicy.
Oto dokumenty, które sprzedający zobowiązany jest przekazać kupującemu w momencie zawarcia umowy:

 • dowód własności oraz (w przypadku gdy auto było wcześniej sprowadzone z zagranicy) dowód jego zakupu oraz opłacenia cła i podatku,
 • dowód rejestracyjny i karta pojazdu,
 • potwierdzenie przeglądu technicznego i analizy spalin,
 • książka serwisowa.


Konieczne jest oczywiście również podpisanie umowy kupna - sprzedaży w wersji dwujęzycznej lub po niemiecku - wówczas trzeba jednak przetłumaczyć dokument u tłumacza przysięgłego. Kiedy wszystkie te dokumenty znajdą się już w naszym posiadaniu, powinniśmy udać się do urzędu komunikacji w celu załatwienia kolejnych formalności:

 • wyrejestrowania auta,
 • otrzymania nowych tablic rejestracyjnych - tymczasowych lub wywozowych. Umożliwią nam one powrót do Polski zakupionym samochodem,
 • uiszczenia opłaty za tymczasowe OC,
 • uzyskanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego.


To jednak nie koniec naszej przygody. W Polsce także czekają na nas formalności, które trzeba koniecznie załatwić. Należą do nich:

 • dokonanie opłaty akcyzy w Urzędzie Celnym. Na ten krok mamy 30 dni od dnia zakupu pojazdu. Koszt akcyzy zależy od pojemności silnika auta - do 2000 cm3 wynosi ona 3,1% wartości auta, powyżej 2000 cm3 natomiast - 18,6%;
 • kiedy akcyza będzie zapłacona, możemy zarejestrować auto;
 • należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty niemieckojęzyczne (koszty powinny zamknąć się w kwocie 200zł);
 • teraz należy zgłosić auto do przeglądu technicznego (koszt - niecałe 100 zł);
 • kolejny krok to wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego oraz tablic i karty pojazdu (to koszt nieco powyżej 250 zł);
 • na koniec pozostaje zapłacenie ubezpieczenia OC.


Dużo tego, prawda? Jest tyle kwestii, które trzeba sprawdzić, przemyśleć, załatwić i dopilnować - jak ma to zrobić ktoś, kto nie jest ekspertem?

Zaufaj profesjonalistom


Warto zasięgnąć informacji na temat zakupu samochodu z Niemiec w zaufanych źródłach. Najlepszym wyjściem jest kupno przez zaufanego pośrednika. Takiego, który zna specyfikę branży, ma aktualne informacje na temat cen poszczególnych modeli i potrafi wybrać auto, które spełnia wszelkie oczekiwania klienta. EFL posiada wykwalifikowanych i godnych zaufania specjalistów, którzy zajmują się zleceniem kompleksowo. Klient jedynie wskazuje samochód, który chciałby kupić, EFL go weryfikuje i sprawdza a także załatwia wszelkie formalności. W efekcie Klient otrzymuje zarejestrowane i gotowe do użytkowania auto - szybko, sprawnie i wygodnie.

Korzystając z usług solidnej firmy będziesz miał dostęp do najbardziej rzetelnych informacji na temat każdego egzemplarza, który zwróci Twoja uwagę. Dodatkowo masz możliwość zdecydować się na wynajem długoterminowy samochodów z możliwością wykupu po określonym w umowie czasie. To idealne wyjście dla tych osób, które nie mogą zdecydować się na zakup, ale pragną jeździć młodym, dobrym autem. 


Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że oszczędzisz sobie wiele fatygi - ominie Cię długa podróż, poszukiwania odpowiedniego samochodu, niekończące się rozmowy i negocjacje ze sprzedawcami i oczywiście załatwianie formalności. Jeśli zdecydujesz się na zaprezentowane Ci auto, wystarczy tylko poczekać, aż zostanie sprowadzone do Polski.

Czy warto więc kupować auto z Niemiec? Oczywiście, że warto! Trzeba tylko znaleźć profesjonalistę, który kompleksowo załatwi za Ciebie najbardziej wymagające, ryzykowne i czasochłonne kwestie.

Infolinia
(71) 377 74 44
pn-pt: 8:00-16:00
Czat z doradcą
Porozmawiaj
online
Zapytanie ofertowe

Wybierz pojazd i rodzaj finansowania

Partnerzy AutoEFL Pokaż wszystkich